9 IX (piątek) o godz. 17.00 nastąpi otwarcie  wystawy “Dawne zielonogórskie restauracje” zorganizowanej z okazji Dni Zielonej Góry „Winobranie”, które co roku odbywają się w naszym mieście we wrześniu (fotorelacja z wernisażu).

Szczególną rolę na ekspozycji odgrywają pocztówki z kolekcji dr. Grzegorza Biszczanika, znanego zielonogórskiego deltiologa. Oprócz nich zobaczyć można także wyposażenie tutejszych lokali gastronomicznych z początku XX wieku, m.in. talerz z restauracji Kaiserkrone, popielniczkę z Resursy czy filiżankę w kształcie truskawki z widokiem zielonogórskiego Rynku. Obiekty te również wypożyczone zostały od dr. G. Biszczanika.

dawne restauracje

Wystawę dopełniają eksponaty ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, m.in. XIX-wieczna szafa grająca Polyphon, żarski serwis obiadowy marki Carstens Sorau z lat 40. XX wieku, sztućce oraz kieliszki. Aranżację przestrzeni wystawowej wzbogacają przedwojenne reklamy oraz karty dań, niemiecka książka kucharska z 1930 roku, a przede wszystkim przeźrocza, dzięki którym odtworzony jest klimat dawnej sali restauracyjnej.

Jest to pierwsza w MZL prezentacja pocztówek ukazujących zarówno zielonogórskie restauracje, jak i cukiernie, gospody, wyszynki, établissements oraz hotele. Postanowiliśmy przedstawić nie tylko te lokale, które onegdaj znajdowały się w ścisłym centrum Winnego Grodu, lecz także restauracje, które funkcjonowały poza miastem, na obecnym terenie połączonej już z gminą w 2015 roku Zielonej Góry.

dr Alina Polak (kuratorka wystawy)