29 września (czwartek) o godz. 19.00 zapraszamy na pierwszą po wakacjach odsłonę cyklu plastyczno-muzycznego Jazzujące Muzeum. Tym razem w Sali Witrażowej MZL wystąpi Przemek Raminiak – znakomity muzyk koncertujący w kraju i zagranicą (fotorelacja z koncertu)

Program wieczoru:

  • wprowadzenie Leszek Kania i Jerzy Nowak
  • prezentacja obrazu Jerzego Krawczyka (1921-1969) „Kompozycja przestrzenna z filiżanką”, z1969, ze zbiorów MZL
  • przerwa
  • recital jazzowy Przemka Raminiaka

Przemysław Raminiak – pianista, kompozytor, aranżer, gra muzykę improwizowaną. Trudny, nieprzystępny i często niezrozumiały jazz artysta łączy z innymi gatunkami, takimi jak blues, funk, r&b czy klasyka. Łamiąc bariery, wpisuje piękną melodykę tematów z improwizacjami we współczesne rytmy.

W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, jednak po kilku latach został zmuszony zamienić go na klarnet. Następnie trafił do gorzowskiego Big Bandu jako saksofonista, gdzie po niedługim czasie kierownik zespołu zaproponował mu zmianę instrumentu na fortepian. Wkrótce Raminiak rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie, specjalizującej się również w jazzie, a więc gatunku, w którym Przemek Raminiak pragnął kształcić się i rozwijać muzycznie.

Był to punkt zwrotny w jego edukacji, karierze i życiu. Po ukończeniu szkoły muzycznej II stopnia o profilu jazzowym w klasie Andrzeja Jagodzińskiego, rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Katowicach. Ukończył je z wyróżnieniem. Tam poznał młodych muzyków: Krzysztofa Gradziuka i Macieja Garbowskiego, z którymi wspólnie założył RGG trio. Podczas ponad dziesięcioletniej współpracy RGG stało się jednym z czołowych zespołów jazzowych w Polsce. Wspólnie nagrali pięć albumów, zdobywając szereg nagród m.in.: I Nagrodę na Bielskiej Zadymce Jazzowej, II Nagrodę na XXVII International Jazz Festival Getxo (Hiszpania), Nagrodę publiczności (2003) oraz Klucz do kariery (2003) Pomorskiej Jesieni Jazzowej .

11 września 2016 roku Przemek Raminiak Quartet wystąpił w Studio im. Agnieszki Osieckiej III Programu Polskiego Radia, promując album pt. Locomotive.

Informacja o biletach:
bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie Muzeum
młodzież szkolna i studenci – 10 zł
rezerwacja tel. 68 327 23 45, 509 053 444
ilość miejsc ograniczona

Następny koncert, w wykonaniu Kuby Płużka, odbędzie się 20 października o godz. 19.00. Podczas kolejnych czwartkowych wieczorów wystąpią: Wojciech Gogolewski Trio – 17 XI br. – (z udziałem Pawła Pańty i Adama Lewandowskiego), Wojciech Niedziela oraz inni znakomici artyści.

Mecenas kultury:
LOTTO_M

Sponsorzy:
alior-bank PGNiG EC CTS Miasto ZG Exalo_primary_RGB

Partnerzy medialni:
GazetaLubuska_logo images RZG TV_lubuszan TVP 10lat_M