19 X br. odbył się wieczór wspomnień poświęcony zielonogórskiej malarce Agacie Buchalik-Drzyzdze, której trzecia rocznica śmierci minęła we wrześniu. Liczne  grono Jej przyjaciół, znajomych, miłośników twórczości wciąż nie może pogodzić się z tym przedwczesnym odejściem. Na trzeciej już imprezie wspominkowej, odbywającej się tym razem w Muzeum Ziemi Lubuskiej, pojawiło się wielu gości mających nadal w pamięci tę niezwykle barwną oraz pełną temperamentu artystkę.


Przybyłych powitali Leszek Kania , dyrektor MZL oraz Maria Wasik, prezydent Klubu Kiwanis Zielona Góra ADSUM. I choć organizatorzy prosili o pogodny wydźwięk spotkania w kilku przypadkach nie obyło się bez wspomnień mówionych drżącym głosem i ukradkiem ścieranych  łez. Ale były też opowieści pełne humoru, jak choćby te przytaczane przez ks. dr. Ryszarda Tomczaka z plenów w Paradyżu. Przyjaciółki z Kiwanisu przypomniały ogromne serce Agaty otwarte zawsze na potrzeby innych ludzi, natomiast Barbara Kukulska dzieliła się swoimi refleksjami o chwilach wspólnie spędzanych  oraz przyniosła  miniatury Jej autorstwa. Jednak wielu z gości, ważnych i bliskich nie było w stanie przekroczyć bariery przekazu oficjalnego i na publicznym forum opowiadać o Niej. Dlatego też prawdziwy wachlarz wspomnień rozwinął się dopiero po zakończeniu części oficjalnej. W Sali Zegarowej przy dobrej kawie, znakomitych ciastach z Piekarni Grono i wyśmienitym winie z winnicy Stara Winna Góra w Górzykowie rozmowy przybrały już ton swobodniejszy.

Podczas spotkania odbyła się również loteria, z której dochód przeznaczony zostanie na stypendium artystyczne im. Agaty Buchalik-Drzyzgi.

Pomysłodawcą wieczoru wspomnień był zielonogórski klub charytatywny Kiwanis Adsum, któremu w tym roku gościny i pomocy w realizacji wydarzenia udzieliło Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.