26 X o godz. 17.00  nastąpi otwarcie wystawy Nasze wspomnienia. Pamiątki kresowe ze zbiorów Wacława Nycza fotorelacja z wernisażu

Zakończenie II wojny światowej i wyznaczenie nowych granic Polski sprawiło, że blisko 2 miliony ludzi musiało opuścić ojczyste Kresy i rozpocząć nowe życie głównie na Kresach Zachodnich. Utrata ojczystych ziem przez wieki mocno osadzonych w życiu kulturalno-społecznym i gospodarczym Rzeczpospolitej była wielką stratą. Przez lata trauma i gorycz przesiedlonych musiała pozostać ich wewnętrznym bólem.

Wystawa Nasze wspomnienia. Pamiątki kresowe z zbiorów Wacława Nycza przybliża żywe w naszym regionie wspomnienia przeszłości. Na ekspozycji znalazły się bardzo różnorodne obiekty ukazujące kulturę duchową i materialną, będące dowodami pamięci po wschodnich rubieżach II Rzeczypospolitej. Szczególnie wymowne są zarówno zachowane portrety dawnych mieszkańców kresów, jak i używane przez nich przedmioty codziennego użytku. Pokazujemy narzędzia z gospodarstwa rolnego m.in. szufle, szypy, piły, cepy, sierpy, kosy, nosidła, maselnice czy popularny kołowrotek. Ze sprzętów domowych znalazły się samowar różnego typu pojemniki, moździerze, garnki, metalowe butle czy tara do prania z lwowskiej wytwórni M.H. Bogdanowicza. Ważną częścią ekspozycji jest swoisty dla kresowej kultury fragment sypialni z łóżkiem i skrzynią oraz szereg ozdobnych tkanin z kilimami i gobelinami nadającymi wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Interesującą grupę tworzą dokumenty, zdjęcia i odznaczenia związane z obroną Lwowa. Klimat okresu II Rzeczypospolitej oddają prezentowane na wystawie podręczniki szkolne oraz pisma satyryczne „Szczutek” i „Pocięgiel”. Natomiast tradycje miasta Lwa ukazują zróżnicowane formą butelki po alkoholach słynnej firmy „Baczewski”. Powstała w 1782 roku wytwórnia to największy w okresie międzywojennym producent wyrobów alkoholowych w Polsce oraz w Europie Środkowej. Z miastem związane są także zabytkowe już dziś talerze porcelanowe ze składu K. Lewickiego, lornetka teatralna, czy skarbona do kwestowania galicyjskiej kasy we Lwowie.

Część z prezentowanych eksponatów związanych z tradycjami kresowymi była już udostępniona publiczności w wagonie stojącym na Placu Pamięci w Łężycy, który upamiętnia przesiedleńców przybyłych w 1945 roku z wioski Gniłowody z dawnego województwa Tarnopolskiego.

dr Longin Dzieżyc

Kurator wystawy:
dr Longin Dzieżyc

Termin wystawy:
26 X 2016 – 15 I 2017