17 XI (czwartek) o godz. 20.00 zapraszamy na kolejną odsłonę Jazzującego Muzeum. Tym razem przed zielonogórską publicznością wystąpi zespół Wojciech Gogolewski Trio  z udziałem Pawła Pańty i Adama Lewandowskiego (zobacz fotorelację)

Wojciech Gogolewski Trio – Skaldowie na jazzowo

Największe przeboje Skaldów w jazzowych opracowaniach Wojciecha Gogolewskiego to dzieło… wzruszające. Piosenki Skaldów od „Cała jesteś w skowronkach” i „Prześlicznej wiolonczelistki” po osławione „Medytacje wiejskiego listonosza” to songi śpiewane przez Polaków już od kilku dobrych pokoleń. Nie starzeją się, wciąż aktualnie opisują naszą rzeczywistość, emocjonalność i umiłowanie do pięknych melodii – wręcz polskiej cechy narodowej. Ich urok w instrumentalnych, jazzowych opracowaniach tylko zyskuje, okazuje się, że to dzieła doskonałe i skończone.  A.Winiszewski [recenzja płyty]

„Drodzy Skaldowie, Miałem wtedy jakieś szesnaście lat i lekki przesyt Mozartem, Bachem czy Beethovenem. Właśnie kończyły się wakacje − które jak zwykle spędziłem z wędką na ukochanym Pomorzu − a to oznaczało, że nieuchronnie zbliża się dzień, kiedy trzeba będzie wrócić do ćwiczenia fug i pasaży. I wtedy – z charczącego tranzystora − usłyszałem TO. „Cała jesteś w skowronkach” Skaldów. Po paru godzinach morderczej podróży pociągiem wróciłem do domu. Nareszcie. Rzuciłem plecak i wędki na podłogę, usiadłem do instrumentu i zacząłem grać. Miałem szesnaście lat… i właśnie zdałem sobie sprawę, że muzyka jest moim życiem. Dzięki Wam, Skaldowie”.  Wojciech Gogolewski [cytat z okładki płyty]

 

Wojciech Gogolewski – jeden z najlepszych polskich pianistów jazzowych. Znakomicie spisuje się zarówno, jako lider wielu swoich zespołów, takich jak np. No Smoking czy Kwartet Wojciecha Gogolewskiego, jak również w roli muzyka sesyjnego. Grał m.in. w zespole Zbigniewa Namysłowskiego Air Condition, z którym objechał niemal cały świat. W latach 1988-98 artysta mieszkał w Niemczech, gdzie pracował w studiach nagraniowych (nagrał około 200 płyt) oraz grał koncerty w klubach jazzowych z różnymi formacjami: big-bandem, sekstetem muzyków brazylijskich i wieloma innymi. Współpracuje na stałe z Lorą Szafran, Krystyną Prońko, Garym Guthmanem, Krzysią Górniak, Piotrem Salatą, Anną Osmakowicz. Artysta jest również znakomitym kompozytorem i aranżerem, zarówno muzyki jazzowej, jak i rozrywkowej oraz autor ścieżek dźwiękowych do spektakli teatralnych i filmów.

Program koncertu:

  • wprowadzenie Leszek Kania i Jerzy Nowak
  • prezentacja obrazu Tadeusza Dominika (1928-2014) „Kompozycja zielona”, 1962 z kolekcji MZL – Leszek Kania
  • przerwa
  • recital jazzowy Wojciech Gogolewski Trio z udziałem Pawła Pańty i Adama Lewandowskiego

 

Informacja o biletach:
bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie Muzeum
młodzież szkolna i studenci – 10 zł
rezerwacja tel. 68 327 23 45, 509 053 444
ilość miejsc ograniczona

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni Cichej Kobiety oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej..

Mecenas kultury:
LOTTO_M

Sponsorzy:
PGNiG EC CTS Miasto ZG Exalo_primary_RGB

Partnerzy medialni:
GazetaLubuska_logo images RZG TV_lubuszan TVP 10lat_M