W ramach comiesięcznego cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii zapraszamy na wykład Marty Gawędy-Szymaniak poświęcony życiu i twórczości Franciszka Starowieyskiego. Spotkanie odbędzie się w środę,  18 stycznia o godz. 16.00. Dopełnieniem prelekcji będzie kuratorskie oprowadzenie po ekspozycji.

Prace artysty  można obecnie oglądać w Muzeum Ziemi Lubuskiej na wystawie pt. “Franciszek Starowieyski (1930-2009) – prace na papierze z kolekcji prywatnych oraz zbiorów własnych MZL”.

Eksponowany zestaw plakatów to wybór reprezentatywnych prac autora pochodzących z kolekcji Działu Sztuki Współczesnej Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Są to kompozycje z lat 60., 70. i 80. XX wieku, które trafiły do naszych zbiorów w formie przekazu z przepastnych zasobów Muzeum Plakatu w Wilanowie w 2001 roku.

Niezwykle istotny element obecnej wystawy stanowią prace na papierze z lat 1959-2004. Są wśród nich m.in. pastele, litografie, akwarele, sitodruki, a także szkice koncepcyjne wykonane ołówkiem, kredką, długopisem i piórkiem, finalne projekty plakatów oraz rysunki będące autonomicznym, skończonym dziełem sztuki. Pochodzą one ze zbiorów Artura i Mateusza Buttlerów oraz innych kolekcji prywatnych.

Interesującym dopełnieniem pokazu jest oryginalna, intymna korespondencja artysty, której adresatką jest ukochana żona Teresa Starowieyska. Autor podczas częstych pobytów za granicą namiętnie pisał listy do wybranki swojego serca, które okraszał miłosnymi wyznaniami, efektownie wypracowaną kaligrafią, erotycznymi rysunkami. Naznaczone tęsknotą i zmysłową fantazją listy zawierają także szkice odwzorowujące kolekcjonerskie przedmioty pożądania napotkane w antykwariatach i domach aukcyjnych, a także architekturę budowli oraz plany miast, które odwiedził artysta. (fragm. tekstu kuratorki wystawy Marty Gawędy-Szymaniak)