1 lutego 2012 roku nastąpiło otwarcie wystawy fotografii Patryka Cielińskiego pt. Bogatynia 2010 – po wielkiej wodzie. Na wernisaż do zielonogórskiego Muzeum przybyło wielu gości. Był wśród nich także z-ca bumistrza Bogatyni – Jerzy Stachyra, który opowiadał o powodzi, zniszczeniach i odbudowie miasta.

Wystawa obrazuje tragedię Bogatyni podczas wielkiej powodzi w 2010 roku. Patryk Cieliński, który od 2008 roku służy w 4 Zielonogórskim Pułku Przeciwlotniczym w Czerwieńsku, wraz z innymi żołnierzami JW1517 brał udział w usuwaniu skutków katastrofy i udzielaniu pomocy dotkniętej nią ludności. Powstały przy tej okazji cykl fotografii jest poruszającym świadectwem potęgi żywiołu.

Na zdjęciach udokumentowałem pozostałości po powodzi, które są odzwierciedleniem tamtego strachu, łez i nadziei. Fotografie przedstawiają zaledwie niewielką część zniszczeń powstałych w kilkudziesięciu miejscowościach. Niezliczone ilości rzeczy pochłonęła wielka woda. Zmieniło to życie każdego z nas – bo nigdy nie będzie już tak jak przedtem. Swoimi zdjęciami pragnąłem pokazać nie tylko piętno, które odcisnął żywioł wody na miasteczku, ale również drogę ku jego zmartwychwstaniu. (Patryk Cieliński)

Patryk Cieliński (ur. 1984), zielonogórski pasjonat – fotografik. Współpracował w charakterze fotoreportera z zielonogórskim portalem informacyjno-rozrywkowym freeNight.pl. Uczestnik wystaw: „Digart Zielonogórski. Wystawa Pierwsza”, salon wystawowy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. C. Norwida w Zielonej Górze (2009), Mail Art Call Portogruaro 2010: Limite Scambio Segno. Jego prace były wielokrotnie nagradzane podczas organizowanych przez „Gazetę Lubuską” imprez fotograficznych Foto-Day.

Termin wystawy:
1 II – 25 III 2012

Kurator wystawy:
Igor Myszkiewicz

Współorganizatorzy ekspozycji: Wydawnictwo Prywatne FTF i Galeria Twórców Galera.