3 III 2017 roku (piątek) o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy Piotra C. Kowalskiego “OBRAZY PRZEJŚCIOWE. Grünberg – Zielona Góra”. Ekspozycja realizowana jest w ramach Galerii Nowy Wiek.

Pierwsze „Obrazy przejściowe” powstały w latach 1998-1999 w kamienicy przy ul. Granicznej 13 w Poznaniu; na przejściu granicznym Słubice – Frankfurt/O; na moście św. Benezeta w Awinionie oraz w Pałacu Cavagnis i na Placu św. Marka w Wenecji.
„Malowanie” tych obrazów sprowadza się do techniki frotażu pyłem i kurzem ulicznym, a wykonawcami zawsze byli i są przypadkowi ludzie.
W ubiegłym roku realizując „Obrazy przejściowe” podjąłem problem nieodległej historii.
Jak było – jak jest.
Szukałem, znajdowałem i odbijałem pozostalości rzeczy minionych w wielu miastach. Autentyczne ślady naszej przeszłości i teraźniejszości pokazują choćby takie zestawienia: Zielona Góra – Grünberg, Wrocław – Breslau, Szczecin – Stettin, Gdańsk – Danzig, Kołobrzeg – Kolberg, Gorzów Wlkp. – Landsberg i Lwów – Lviv.
Takimi artefaktami historycznymi są studzienki kanalizacyjne sprzed kilkudziesięciu lat.
Chciałbym zarejestrować dialog przeszłości z teraźniejszością.
Wystawa będzie się składać z OBRAZÓW PRZEJŚCIOWYCH zrealizowanych w wielu miastach świata, również w Zielonej Górze.

… Sztuka Piotra C. Kowalskiego jest zaskakująca, przewrotna, bezczelna i … zabawna. Pod pozorem poprawności (jego obrazy „tworzą się” na klasycznie zagruntowanym płótnie, które potem naciąga na ramę), – kryje się dadaistyczna kpina, nonsens, chaos i zupełna dowolność. Jego ulubionym mottem jest zdanie surrealisty Maxa Ernsta : „Obrazy można malować wszystkim, również farbami (fragment tekstu Joanny Janiak pt. Creatio ex nihilo z 2009)


Piotr C. Kowalski
urodził się w1951 roku w Mieszkowie koło Jarocina. W latach 1965-1970 uczęszczał do Liceum Plastycznego im. Franciszka Bartoszka w Poznaniu. W latach 1973 – 1978 studiował malarstwo w PWSSP w Poznaniu. Dyplom zrealizował w pracowni profesora Stanisława Teisseyre’a. W latach 1993 – 1999 był dziekanem Wydziału Edukacji Artystycznej PWSSP w Poznaniu. W latach 2000 – 2015 prowadził studencką galerię „Na Polskiej” w Poznaniu. Kurator I, II i III Kolekcji poznańskiej ASP ( 2003 – 2005). Obecnie prowadzi Pracownie Malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz na ASP we Wrocławiu. Autor cykli obrazów realizowanych bezpośrednio w naturze pt. Żywa natura – Martwa natura oraz obrazów Przejezdnych i Przejściowych będących zapisem życia miasta i powstających przy współudziale innych ludzi. Od 2004 roku wspólnie z Joanną Janiak realizuje cykle Megabajty malowania i Obrazy mroźne  ( www.piotrckowalski.pl )

Autor cykli obrazów realizowanych bezpośrednio w naturze pt. ŻYWA NATURA m in.: obrazów smacznych, bardzo smacznych i niesmacznych

obrazów przejściowych, przejezdnych i przelotnych
obrazów granicznych, przygranicznych i zagranicznych
obrazów grzecznych i grzesznych czyli niegrzecznych
obrazów przerżniętych oraz jeszcze nie przerżniętych
obrazów malowanych w pełnym słońcu, w cieniu, bez cienia i bez cienia wątpliwości
obrazów malowanych w schroniskach, na szlaku i takich które szlag by trafił
obrazów malowanych bez ram, w ramach i w ramach przyjaźni
obrazów malowanych na sztaludze, pod sztalugą i obok sztalugi
obrazów malowanych na wysokim i na niskim poziomie (Giewont i kopalnia miedzi Lubin)
obrazów malowanych w pionie, w poziomie i pod kątem (odpowiednim oczywiście)
obrazów malowanych na ogniu i na gazie (co prawda niewielkim ale jednak)
obrazów podwędzonych
obrazów malowanych szybko oraz bardzo szybko
obrazów malowanych wolno i takich, których zdawać by się mogło że nie wolno ich malować
obrazów malowanych w Poznaniu, dla Poznania i nie do poznania.

W zbiorach Muzeum Ziemi Lubuskiej znajdują się  dwa cykle zrealizowane przez Artystę. Są to: “Obraz dwustronny” oraz praca “XXX” (biały, czerwony, czarny). Oba  cykle powstały w 1982 roku, a ich zakup nastąpił po zakończeniu I edycji Biennale Sztuki Nowej – imprezy  będącej płaszczyzną konfrontacji sztuki poszukującej. Piotr C. Kowalski był jednym z uczestników tego wydarzenia.

 

Termin wystawy:
1 III – 23 IV 2017

Kurator wystawy:
Leszek Kania