10 marca 2017 roku nastąpiło otwarcie wystawy Jerzy Fedro. Punkt widzenia 30/60. Pomimo niesprzyjającej aury zielonogórskie Muzeum wypełniło się tłumem gości. Na spotkanie przybyli przyjaciele oraz miłośnicy twórczości artysty nie tylko z Winnego Grodu, ale również z innych miast naszego regionu. Nie zabrakło przedstawiciela Prezydenta Miasta Zielona Góra w osobie Zygmunta Stabrowskiego, który wręczył Jerzemu Fedrze lokalnego szampana ze słowami podziwu dla jego twórczości artystycznej oraz wyrazami szczerej, osobistej sympatii.

Otwierając wystawę dyrektor MZL Leszek Kania nakreślił sylwetkę twórcy, a także odkrył publiczności, co kryje się pod tajemniczo brzmiącym tytułem ekspozycji. Głos zabrał także Ryszard Błażyński, prezes TMZG „Winnica”, stowarzyszenia będącego współorganizatorem wydarzenia.  Gdy przyszła pora na wystąpienie bohatera wieczoru, ten dziękując organizatorom, z wyraźną ulgą podkreślił, że jest to pierwsza wystawa, przy realizacji której nie musiał wbić ani jednego gwoździa. W kolejnych zdaniach ton wypowiedzi był już bardziej poważny, bowiem Jerzy Fedro podzielił się krótką refleksją o boleśnie uwierającej go rzeczywistości politycznej i społecznej, która znajduje odzwierciedlenie w jego twórczości. A potem były już kwiaty, gratulacje i uściski. Artysta otoczony wielbicielami podpisywał foldery towarzyszące wystawie zostawiając na każdym z nich, obok autografu, swoją karykaturę. Tymczasem goście częstując się winem i rogalikami z różą – ufundowanymi przez Annę Jankowską – podziwiali prace zaprezentowane na ekspozycji. Dodatkową atrakcją wieczoru był prezent przygotowany przez właściciela firmy Ligatura – Piotra Nawracałę, który podarował podkładki korkowe do napojów z rysunkami Jerzego Fedry. Każdy uczestnik wydarzenia mógł wziąć ze sobą komplet podstawek na pamiątkę.

Poniżej zdjęcia dokumentujące to wydarzenie. Autorami fotografii są: Krystyna Filmanowicz, Izabela Korniluk, Stanisław Matuszewski oraz Alicja Błażyńska.

Termin wystawy:
10 III – 2 V 2017
 
Kuratorka wystawy:
Alicja Błażyńska
 
Wystawę zrealizowano dzięki pomocy finansowej Miasta Zielona Góra.