22 marca (środa) o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy Zbigniew Horbowy. Magia szkła (30-lecie powstania galerii autorskiej w Muzeum Ziemi Lubuskiej).

Profesor Zbigniew Horbowy należy do najwybitniejszych polskich projektantów szkła. Znany w kraju i za granicą jest laureatem licznych konkursów i uczestnikiem wielu wystaw. Jego twórczość cechuje maksymalna prostota formy połączona z funkcjonalnością. Preferuje kształty naturalne nawiązujące do kropli i kuli.

Jego wieloletnia aktywność przybliżyła polskie szkło o charakterze użytkowym i dekoracyjnym do osiągnięć światowych w tej dziedzinie. Horbowy doskonale orientował się we wszystkich aktualnych tendencjach szkła światowego. W swoich pracach nawiązywał do wysoko cenionego wzornictwa skandynawskiego. Jednak szczególnym osiągnięciem artystycznym i handlowym projektanta było szkło typu „anticio”. W zamyśle profesora pęcherzyki powietrza, od wieków dyskwalifikujące wyroby szklane, tworzyły dodatkowy niepowtarzalny walor.

Prace Zbigniewa Horbowego znajdują się w wielu muzeach, galeriach i prywatnych mieszkaniach. W styczniu 1987 roku Jan Muszyński, pomysłodawca i twórca galerii autorskich w Muzeum Ziemi Lubuskiej, dokonał pierwszych zakupów jego szkła. Część z nich nawiązuje charakterem do historycznych zbiorów Działu Winiarskiego, jak na przykład kieliszki, puchary, karafki, a także dzbany, butle, patery, wazony czy świeczniki.

Na wystawie Zbigniew Horbowy. Magia szkła przygotowanej z okazji 30-lecia zakupu pierwszych jego prac do zielonogórskiego Muzeum, pokazujemy szkło z galerii autorskiej, wyroby jego projektu powstałe w firmie „Inco” oraz przykłady dokumentujące współpracę profesora z zielonogórskim Polmosem. Ta ostatnia grupa obiektów powstała z okazji 50-lecia Lubuskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych Polmos w Zielonej Górze w 1996 roku.

dr Longin Dzieżyc

Termin wystawy:
22 III – 12 V 2017

Kurator wystawy:
dr Longin Dzieżyc