Wystawa Miguel W Cervantesie. Teatr cudów – wystawa komiksu i ilustracji (Miguel En Cervantes. El retablo de las maravillas – exposición) to wybór ilustracji z ważnymi wydarzeniami z życia Cervantesa oraz komiks będący adaptacją Teatru cudów. Prace zostały wykonane przez grafików hiszpańskich: Davida Rubína oraz Miguelanxo Prado dla uczczenia Roku Cervantesa i 400-lecia śmierci autora. Wystawa jest owocem współpracy pomiędzy AC/E (Hiszpańską Akcją Kulturalną), Wspólnotą Autonomiczną Madrytu, Ambasadą Hiszpanii w Polsce i Instytutem Cervantesa.

Założeniem wystawy komiksu jest zaznajomienie publiczności z osobą Miguela de Cervantesa – fascynującą postacią historyczną przyćmioną nieco przez ogromną sławę stworzonych przez siebie dzieł i postaci literackich. By osiągnąć ten cel, przedstawiamy komiks opracowany na podstawie “Teatru cudów” (El retablo de las maravillas) Cervantesa; elementy fikcji literackiej zostały tu zestawione z sekwencjami biografii pisarza, obrazującymi jego przeżycia i pasje.

Wystawa ukazuje również jak bardzo współczesna była twórczość teatralna Cervantesa, znanego przecież przede wszystkim ze swych osiągnięć na polu powieściopisarstwa. Adaptację komiksową “Teatru cudów”, jednego z ośmiu intermediów pióra Miguela de Cervantesa wydanych w tomie “Osiem komedii i osiem intermediów” (1615) i przeniesionych na scenę dopiero po śmierci autora, stworzył David Rubín. Historia ta stanowi nić przewodnią wystawy i dzieli ją na trzy akty teatralne. Wątki poruszone w komiksie stanowią punkt wyjścia dla opowieści o nieznanych szerzej epizodach z życia Cervantesa, zilustrowanych przez Miguelanxo Prado.

Ekspozycja użyczona została  z Ambasady Hiszpanii w Polsce i prezentowana będzie do 30 VII br. Jej kuratorem jest Igor Myszkiewicz.