25 sierpnia 2017 roku o godz. 17.00 nastąpiło otwarcie wystawy pt. Imaginarium”. Jej autorem jest współczesny malarz ukraiński Oleg Shupliak tworzący prace w nurcie tzw. iluzji optycznej (zdjęcia z wernisażu)

Na ekspozycji zaprezentowane zostało 19 prac stanowiących fragment cyklu Hidden Images (Ukryte Portrety). Obrazy zaskakują różnorodnością form i barw, wiele z nich to swoiste „wizerunki” znanych postaci. Oglądając portret Darwina, Szekspira czy van Gogha odbiorca odkrywa kolejne formy, z których praca została  zbudowana, wciela się przy tym w rolę poszukiwacza ukrytych znaczeń. Ta złożoność staje się prawdziwą ucztą dla zmysłów i zachętą do kolejnych obserwacji i odkryć.

Oleg Shupliak jest znanym w Europie Wschodniej malarzem.  Początek cyklu Hidden Images miał miejsce w 1991 roku w Bereżanach, gdzie odbyła się pierwsza autorska wystawa jego dzieł. W kolejnych latach jego prace były wystawiane w wielu miejscach na całym świecie m.in. na Ukrainie, w Polsce, Litwie, Rosji, Danii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Niektóre z nich na stałe znalazły się w zbiorach: Muzeum Narodowego im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, Ministerstwie Kultury Ukrainy, Fundacji International Cultural Heritage w Sankt Petersburgu oraz w kolekcjach prywatnych na całym świecie. Od 2000 roku jest Członkiem Narodowego Związku Artystów Ukrainy.

Spektrum działalności artysty obejmuje nie tylko  malarstwo, ale również fotografię, grafikę, ilustrację i animację. Artysta jest autorem projektu oficjalnego logo z okazji 200. rocznicy urodzin Tarasa Szewczenki. W 2013 roku otrzymał złoty medal „Dla umiejętności tworzących niepowtarzalny styl w sztuce” honorowany przez Międzynarodową Fundację Dziedzictwa Kulturowego w St. Petersburgu.

Więcej prac artysty można zobaczyć na stronie internetowej: www.art.ber.te.ua

Termin wystawy:
25 VIII – 17 X 2017

Kurator wystawy:
Grzegorz Wanatko