6 września 2017 r. o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy poświęconej dr. Włodzimierzowi Kwaśniewiczowi z okazji 70-lecia jego urodzin. Przygotowana ekspozycja to kolejna odsłona muzealnego cyklu My zielonogórzanie, nasz lubuski dom…, w którym prezentujemy postaci, rodziny, firmy czy wydarzenia, które wpłynęły na nasze miasto i ukształtowały jego tożsamość, honorujemy oraz upamiętniamy ich dorobek, a także przybliżamy ich działalności kolejnym generacjom.

Dr Włodzimierz Kwaśniewicz to postać, której większości zielonogórzan nie trzeba przedstawiać. Mieszkańcom Winnego Grodu kojarzy się przede wszystkim jako twórca, organizator i wieloletni dyrektor Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie. Muzealnik i kolekcjoner. Honorowy obywatel Gminy Świdnica i Miasta Zielona Góra oraz laureat wielu nagród i wyróżnień. Wybitny znawca broni białej i autor wielu książek z tego zakresu. Znany społecznik i naukowiec. Świetny mówca. Ci, którzy spotkali go na swojej drodze, wiedzą, że potrafi ze smakiem, znawstwem, energią i niezwykle barwnymi dygresjami opowiadać o swojej pasji. Dr Włodzimierz Kwaśniewicz uczynił z niej sposób na życie.

Od najmłodszych lat interesowała go broń i kolekcjonowanie militariów. Już jako 15-latek w maleńkim pokoiku w domu rodzinnym zorganizował minimuzeum, w którym z dumą eksponował halabardy, miecze, hełmy czy bagnety skrzętnie wyszukiwane w najróżniejszych miejscach.

Po ukończeniu studiów historycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zatrudniony został przez dr. Jana Muszyńskiego w 1976 roku w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Tutaj już w pełni mógł poszerzać wiedzę w zakresie interesującej go broni białej. Początkowo pracował w Dziale Winiarskim, by wreszcie trafić w 1978 roku do Działu Braterstwa Broni.

8 maja 1985 roku, gdy powołano do życia Lubuskie Muzeum Wojskowe w oddalonym o 12 km Drzonowie, jego dyrektorem został dr Włodzimierz Kwaśniewicz. Od tej chwili nasz bohater mógł wreszcie rozwinąć skrzydła i realizować swoje życiowe zadanie. Bo nie ma chyba w życiu większego dobrodziejstwa niż spełniać młodzieńcze zainteresowania w życiu dorosłym, które przekładają się także i na życie zawodowe. Dr W. Kwaśniewicz umiejętnie wykorzystał swoją ogromną wiedzę oraz umiejętności i wdrożył je na polu naukowym, ekspozycyjnym oraz merytorycznym.

Dziś, z perspektywy minionego czasu, okres spędzony na tworzeniu Muzeum Wojskowego w Drzonowie i zarządzaniu nim, zalicza dr Kwaśniewicz do najpiękniejszych i najbardziej twórczych lat swojego życia. To miejsce stało się dla niego także prawdziwym domem. Na obszarze o powierzchni 4 hektarów, przylegającym do Muzeum, stworzył jedyny w swoim rodzaju, w tej części Polski, park militarny z niezliczoną ilością obiektów wojskowych. Miejsce to, chętnie odwiedzane przez turystów, można nazwać perłą województwa lubuskiego, która bezsprzecznie pełni znakomitą rolę w promocji naszego regionu w kraju i za granicą. Niewątpliwie wpływ na budowanie potęgi Muzeum Wojskowego w Drzonowie miał fakt, iż dr Kwaśniewicz wraz z żoną zamieszkał w mieszkaniu służbowym należącym do Muzeum. Mógł więc bez reszty oddawać się swojej pasji tworzenia niemal 24 godziny na dobę. Ostatecznie więc dzieje instytucji stworzonej przez dr. Kwaśniewicza przeistoczyły się w historię człowieka, który w najwyższym stopniu się z nią utożsamił.

Na ekspozycji zobaczyć można dokumenty, materiały, zdjęcia oraz wszelkiego rodzaju obiekty dotyczące jego życia prywatnego i zawodowego, pochodzące ze zbiorów Autora. Dzięki wystawie możemy prześledzić, jak rozwijały się i kształtowały zainteresowania dr. W. Kwaśniewicza oraz przekonać się, jak ogromny zbiór artefaktów związanych z bronią zgromadził w swoich prywatnych zbiorach przez lata.

Wystawę dopełnia prezentacja fotografii autorstwa Ewy Kwaśniewicz (żony) pt. Lubuskie Muzeum Wojskowe inaczej.

Termin wystawy:
6 IX – 29 X 2017

Kuratorka wystawy:
dr Izabela Korniluk

Organizatorzy wydarzenia:
Towarzystwo Przyjaciół MZL
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra

Mecenas wystawy: