20 października br. (piątek) o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy Sławka “Zbioka” Czajkowskiego. Pokaz realizowany jest w ramach Galerii Nowy Wiek.

Na ekspozycję składa się cykl prac w różnorodnym medium, scalone tematem jednostki uciekającej przed światem zewnętrznym. Prezentowane prace są odzwierciedleniem stanu psychicznego, jaki powoduje niepewność przyszłości, w konsekwencji prowadząca do ucieczki. Zbiok pokazuje ją jako pasywną bądź aktywną metodę obrony przed światem zewnętrznym.

Bohaterowie obrazów Czajkowskiego udają się na wewnętrzną emigrację, uciekają w chemiczne dreamland`y, radykalizują się, swoją postawą stawiają opór bierny.

Sławek Czajkowski ZBIOK (rocznik 1982) – jeden z najaktywniejszych i najbardziej docenionych artystów działających na pograniczach street-artu w Polsce. Absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej przy Uniwersytecie Zielonogórskim. Dyplom z  malarstwa obronił w 2006 roku w pracowni Ryszarda Woźniaka. Obecnie Artysta tworzy z Karoliną Zajączkowską duet artystyczny, przestrzeń do eksperymentu, ciało artystyczno-usługowe o nazwie DWA ZETA. Obszar zainteresowań Karoliny leży pomiędzy fotografią, narracją wizualną, politycznością, a teorią obrazu. DWA ZETA zajmuje się sztuką na styku, wykorzystując spectrum narzędzi właściwych kulturze popularnej, językowi reklamy czy polityce. Interesuje ich linia frontu między High i Lowbrow, Mieszkają w Warszawie, pracują na całym świecie od Nowego Jorku po New Dehli.

Twórca murali i interwencji miejskich związany jest ze środowiskiem wrocławskiego street artu. Jego prace prezentowane były również w przestrzeniach galeryjnych. Jest autorem koncepcji kilku wystaw, m.in. Artyści Zewnętrzni. Out of Sth. (Wrocław 2008) będącej pierwszą dużą prezentacją tego tematu w Polsce, a także twórcą filmu dokumentalnego poświęconego środowisku Urban Art (premiera w kwietniu 2011). Tristan Manco, krytyk specjalizujący się w dziedzinie graffiti, zaliczył go do grupy najbardziej interesujących artystów tego gatunku. W książce Street Sketchbook (2007) określił go słowami: „zabawny, pełen inwencji, nawiązujący do klasycznego stylu graffiti, Ferdynand Léger współczesności”. Swoje działania prezentował w wielu miejscach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Czechach, Francji. Jest laureatem Grand Prix w 9. Konkursie im. Gepperta dla debiutujących polskich malarzy w 2009 roku, w tym samym roku otrzymał również Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wybrane wystawy:

Życie artystyczne Zielonej Góry w latach 1945-2016, BWA Zielona Góra, 2016
ARTLOOP Festiwal, Sopot 2016
Cały ten street art, Art Agenda Nova, Kraków 2012
Kto mnie słyszy? Nic nie widzę, Galeria Studio, Warszawa, 2009
Vicious Gallery meets Stillwerk, Vicious Gallery, Hamburg, 2009
Zbiok&Remed: It Hurts, BrooklyniteGallery, Nowy Jork, 2009
Urban Portraits #9: No! Non Va!!, Rialto, Rzym, 2009
ZBK&Coxie:2gether, Baraka, Kraków [razem z Coxie], 2008
BK&Joe83: WetWet Galeria JaguarShoes, Londyn [razem z Joe83], 2008
Important things of an unimportant mans life, Vicious Gallery, Hamburg, 2007
WetWet, Galeria Nabrezi, Praga, 2006