10 listopada 2017 roku nastąpiło otwarcie wystawy “W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek Kościuszko w Niagara-on-the-Lake”.

Witając przybyłych na wernisaż gości Leszek Kania przypomniał, że ekspozycja rozpoczyna serię zdarzeń, które z okazji przypadającej w przyszłym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości, zaplanowało nasze Muzeum. Zaznaczył pomoc współorganizatorów obecnego pokazu: Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Podkreślił także skrupulatność i pracowitość kuratorki wydarzenia dr Anitty Maksymowicz, która stworzyła wystawę pełną treści, ukazującą mało znany epizod kształtowania się Armii Polskiej na Zachodzie. Do tego fragmentu wypowiedzi odniosła się autorka wystawy akcentując znaczenie emigracji w dziejach naszego narodu. “Jeżeli tego nie zauważamy, nie możemy szczycić się m.in. Boznańską, Ernestem Malinowskim czy Conradem”. Następnie przedstawiła zakres merytoryczny ekspozycji, którą podzieliła na kilka części. Opowiedziała też o kilku ciekawostkach odnalezionych w archiwach lub odkrytych podczas rozmów z innymi badaczami. Między innymi o ochotniku do Armii Polskiej pochodzenia indiańskiego, którego zainspirowała postać, tak bardzo cenionego w Ameryce, Tadeusza Kościuszki, będącego uosobieniem praw obywatelskich.

Wystawie towarzyszy katalog.

Tydzień po wernisażu na adres Muzeum dotarł list od dr. Jarosława Szarka, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Załączamy jego skan.