16 listopada 2017 roku (czwartek) o godz. 20.00 wystąpi w ramach cyklu Jazzujące Muzeum ADAM MAKOWICZ, legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista.

Program wieczoru:

  • wprowadzenie Leszek Kania i Jerzy Nowak
  • prezentacja obrazu Adama Marczyńskiego “6, 8, 10 zmienne (10 zmienne)”, 1969, z kolekcji Działu Sztuki Współczesnej MZL – Leszek Kania
  • przerwa
  • recital jazzowy ADAMA MAKOWICZA

Adam Makowicz – urodził się w 1940 roku w Czechach, w polskiej rodzinie mieszkającej wówczas na Śląsku Cieszyńskim. W 1946 z rodzicami powrócił do Polski. Wybór padł na Rybnik, gdzie ojciec Adama znalazł pracę w kopalni jako inżynier maszyn górniczych. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzieliła mu jego matka, również pianistka i śpiewaczka. Później trafił do szkoły dla dzieci uzdolnionych muzycznie, a następnie do rybnickiej klasy fortepianu wybitnego nauczyciela, profesora Karola Szafranka. Choć rodzice marzyli dla syna o karierze klasycznego pianisty, 15-letniego młodzieńca porwał jazz, zafascynował go do tego stopnia, że porzucił szkołę, jej klasyczne wymogi i zasady. A przecież w późnych latach pięćdziesiątych w Polsce muzyka jazzowa była niemile widzianym i wręcz zakazanym owocem Zachodu. Mimo to jazz stał się dla niego “światem wolności i improwizacji”.

W poszukiwaniu początków własnej drogi artystycznej i języka muzycznej wypowiedzi artysta, nie mogąc liczyć na dalsza pomoc rodziców, wybrał niezwykle skromną egzystencję w warunkach ciągłej niepewności przeżycia następnego dnia.  Jego oazą wówczas stał się krakowski klub jazzowy “Helicon”. Kilka lat później w 1962 roku wraz z saksofonistą Januszem Muniakiem, którego wkrótce zastąpił trębacz Tomasz Stańko, założył grupę „Jazz Darings” uważaną za pierwsze europejskie combo jazzowe. Współpracował wówczas także z Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Urszulą Dudziak, Wojtkiem Młynarskim. Przez wiele lat swoją muzyką uświetniał legendarne już wtedy warszawskie festiwale Jazz Jamboree. Od połowy lat 1970 Adam Makowicz coraz częściej grywał koncerty solowe zyskując sławę i uznanie wśród melomanów w Polsce i na świecie.

W 1977 roku z rekomendacji Benny Goodmana oraz popularyzatora jazzu Willisa Conovera (na którego programie radiowym “Music USA-Jazz Hour” młodziutki Makowicz uczył się jazzu), legendarny producent John Hammond zaprosił go na 10-tygodniowe tournee w USA. W tym czasie Makowicz nagrał solową płytę dla CBS Columbia zatytułowana “Adam”. W 1978 roku wyjechał do USA po raz drugi, tym razem na 6-miesięczny kontrakt i od tego czasu Nowy Jork, a szczególnie Manhattan, stał się jego stałym domem.
Otworzyły się przed nim legendarne świątynie muzyki – nowojorska Carnegie Hall (pierwszy solowy występ Makowicza był  poświęcony zmarłemu sześć miesięcy wcześniej Erroll Garnerowi) i klub Cookery w Greenwich Village. Zaproszony został do udziału w Festiwalu Jazzowym w Newport w Rhode Island.

Po wprowadzeniu w Polsce w 1981 roku stanu wojennego wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w USA wziął udział w emitowanym na cały świat programie telewizyjnym zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Ronalda Reagana “Żeby Polska była Polską”, co definitywnie zamknęło mu na kilka długich lat możliwość przyjazdu do kraju. Dopiero po 1989 roku odwiedził Polskę, do której jeździ teraz bardzo często i regularnie.

Występując w USA dzielił scenę z największymi i najwspanialszymi muzykami, miedzy innymi z Benny Goodmanem, Herbie Hancockiem, Earl Hinesem, Freddie Hubbardem,Sarah Vaughan,Teddy Wilsonem, George Shearingiem, George Mrazem, Al Fosterem, Jack DeJohnette, Charlie Hadenem. Był wielokrotnym solistą światowych orkiestr i zespołów kameralnych jak np. National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Chester String Quartet, Amici String Quartet, a także niemal wszystkich znaczących zespołów polskich, w tym Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonii Varsovia, Orkiestry Kameralnej Amadeus, Polskiej Filharmonii Kameralnej, Kwartetu Wilanów i wielu innych.

Bardzo wysoko przez recenzentów został oceniony występ w duecie z Leszkiem Możdżerem w Carnegie Hall we wrześniu 2004 roku. Koncert – „pojedynek” między mistrzem weteranem i wschodzącą gwiazdą jazzu, został utrwalony na płytach CD i DVD. Nagranie to zostało uhonorowane „Platynową Płytą” przez wytwornię EMI Music.  Poza utworami czysto jazzowymi ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Chopina, którym “nasiąkł” w młodości, jak sam mówi, i którego czuje „po jazzowemu” jak nikt inny. Niewątpliwym wyrazem wpływu geniuszu Chopina jest wspólne koncertowanie Adama z Krzysztofem Jabłońskim czy Stanisławem Drzewieckim z programem „Chopin klasycznie i na jazzowo”. W USA Adam wydał płytę poświęconą muzyce Chopina w interpretacji jazzowej, jedyną amerykańską płytę tego rodzaju w całości poświęconą temu genialnemu kompozytorowi. W swoim repertuarze Makowicz posiada także utwory G.Gershwina, I. Berlina, J. Kerna, C. Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich. Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie współpracując z największymi współczesnymi muzykami. Jest również autorem kompozycji na zespoły kameralne, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych, a także muzyki do filmów krótkometrażowych.

Uhonorowany wieloma odznaczeniami cywilnymi, między innymi Komandorskim Krzyżem Zasługi. W roku 2008 z okazji jubileuszu czterystu lat istnienia amerykanskiej Polonii, Adama Makowicza włączono w poczet najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych.  W październiku 2009 roku Adam został udekorowany w Warszawie Złotym Krzyżem “Gloria Artis”. W 2012 Towarzystwo Przyjaciół Śląska w Warszawie przyznało mu coroczną nagrodą dla osób szczególnie zasłużonych dla Śląska. Od kilkunastu lat artysta – Honorowy Obywatel Ustronia, poświęca swój coroczny jesienny recital w Ustroniu na cel charytatywny, wspomagając tym gestem Ośrodek Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Ustroniu Nierodzimiu.

Jesienią 2011 wydawnictwo PWM Edition wydało cieszącą się dużym zainteresowaniem czytelników książkę Marka Strasza „Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem”, w której Adam niezwykle barwnie i szczerze opowiada o swoich trudnych początkach, miłości do jazzu i karierze za Oceanem. W 2015 ukazało się drugie wydanie tej poczytnej książki. W tym samym roku jego rodzinny Rybnik uhonorował go zaszczytnym tytułem Honorowego Obywatela Miasta Rybnika”.

www.adammakowicz.p

————————————————
bilety w cenie 70 zł do nabycia w kasie Muzeum
młodzież szkolna i studenci – 35 zł
rezerwacja tel. 68 327 23 45, 509 053 444
ilość miejsc ograniczona

Organizatorami wydarzenia są: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej , Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Green Town of Jazz oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni Cichej Kobiety.

Mecenas kultury:
LOTTO_M

Sponsorzy:
PGNiG EC CTS Miasto ZG Exalo_primary_RGB

Partnerzy medialni:
GazetaLubuska_logo images RZG TV_lubuszan TVP 10lat_M