18 listopada 2017 roku w godz. od 10 – 14.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbędą się spotkania w ramach XIV Dni Kultury Ukrainskiej. W tym roku przebiegać będą pod hasłem “70-lecie Akcji Wisła”.

 

 

Mieszkańcy Zielonej Góry i okolicy ponownie mogą poznawać kulturę naszego wschodniego sąsiada – Ukrainy w ramach kolejnej odsłony Dni Kultury Ukraińskiej. To już XIV edycja tego cyklicznego święta, które odbędzie się 18 listopada. Tym razem Dni w dużej mierze nawiązują do smutnych wydarzeń sprzed 70 lat i tragedii przesiedleń mniejszości ukraińskiej podczas Akcji „Wisła”. Wyrazem tych dawnych tragicznych dni  z wiosny i lata 1947 roku jest wystawa pt. „1947 Akcja „Wisła” na Łemkowszczyźnie” przygotowana przez Zjednoczenie Łemków w oparciu o archiwalne dokumenty, głównie z materiałów Instytutu Pamięci Narodowej. We wprowadzeniu do wystawy czytamy: „Dokumenty są takie, jakie były w rzeczywistości. Mówią o przygotowaniach do wygnania nas z Łemkowszczyzny, o wyludnionych wsiach, o ewidencji ofiar, wykazach transportowych, początkach nadzoru na Wygnaniu, ale także o tych, kto pozostał i, co najważniejsze, o naszym oporze”.

Drugim punktem Dni Kultury Ukraińskiej jest konferencja ukierunkowana na wydarzenia sprzed 70 laty oraz jej skutki w odniesieniu do Łemków. Ważną częścią konferencji będzie punkt kulminacyjny projektu „Poznajmy się bliżej” – dotyczący transgranicznych spotkań mniejszości narodowych. Biorąca udział w projekcie młodzież łemkowska i serbołużycka przedstawi efekty warsztatów „To my”, które zobrazują wkład mniejszości w rozwój naszego regionu. W dalszej części konferencji z referatami wystąpią prof. Bohdan Halczak, (Czy Akcja „Wisła” była korzystna dla narodu polskiego?”), dr Sylwester Woźniak (Łemkowie we współczesnych uwarunkowaniach społeczno-politycznych w Polsce”), Aleksandra Jawornicka-Nowosad („Dziedziczenie traumy – epigenetyczny spadek przodków, czy współczesny trend?”).

Ostatnim punktem programu w Muzeum Ziemi Lubuskiej będzie spotkanie z Pawłem Smoleńskim autorem książki „Syrop z piołunu”, które poprowadzi redaktor Konrad Stanglewicz z Radia Zachód. Dni Kultury Ukraińskiej to także obraz  bogactwa kulturalnego Ukrainy. W drugiej części Dni, które zaplanowano w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego odbędą się koncerty kilku zespołów. Na scenie zaprezentują się artystki śpiewaczki: Sofija Fedyna i Bogumiła Tarasiewicz. Usłyszeć będzie można brzmienie cymbał i fortepianu w aranżacjach Olgi Grigorenko oraz Juliana Tatarynowicza. Wystąpią również: Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”, Zespół Ludowy Serbołużyczanie oraz młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Bohdana Antonycza w Legnicy.