Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza w środę, 6 grudnia br. o godz. 16.00 na kolejny wykład z cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii. Tym razem jego odniesieniem będzie wystawa „W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake (1917-1919)”, którą aktualnie oglądać możemy w Muzeum.

Prelekcję wygłosi kuratorka ekspozycji – dr Anitta Maksymowicz, która przybliży znaczenie i funkcjonowanie obozu Kościuszko począwszy od jego powstania w 1917 aż do rozwiązania w 1919 roku. Zaprezentowane zostaną warunki życia rekrutów, żołnierskie musztry i ćwiczenia oraz czas wolny. Uroczyste wydarzenia, jak i obozowa codzienność, poczynając od czasów rekrutacji aż po wyjazd żołnierzy z Kanady przez USA do Francji. Podczas spotkania przedstawiona zostanie rola Polaków z Ameryki w odzyskaniu niepodległości, a także innych osób i organizacji wspierających w sposób szczególny polskich ochotników w Niagara-on-the-Lake.

Wstęp wolny, zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Na zdjęciu: korespondencja na specjalnym listowniku wraz z kopertą ze stemplem obozu w Niagara-on-the-Lake; ze zb. Archiwum Zarządu Głównego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce