14 grudnia 2017 roku (czwartek) o godz. 19.00 zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Jazzujące Muzeum. Tym razem przed zielonogórską publicznością wystąpi Ida Zalewska (śpiew), a towarzyszyć jej będą Marcel Baliński (fortepian) i Rafał Różalski (kontrabas).

Program wieczoru:

  • wprowadzenie Leszek Kania i Jerzy Nowak
  • prezentacja obrazu Jacka Rykały “Proszę zamykać”, 1989, z kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej – Leszek Kania
  • przerwa
  • recital jazzowy Idy Zalewskiej

WOMEN to projekt, na który składają się najpiękniejsze, najbardziej energetyczne i poruszające piosenki „wokalistek wszechczasów”: Etty James, Billie Holiday, Arethy Franklin, Nancy Wilson, Elli Fitzgerald, Roberty Flack i innych. Połączenie jazzu, bluesa i soulu, oryginalne, autorskie aranżacje, subiektywne, osobiste opracowanie wokalne i interpretacyjne materiału, tworzą nową jakość.

„To taki projekt dla „inżynierów Mamoniów”, ale czy każdy z nas nie jest trochę „Mamoniem”? Lubimy piosenki, które już kiedyś słyszeliśmy, które z czymś nam się kojarzą i które nucimy pod nosem. To ryzykowne wziąć na warsztat utwory legendarnych artystek, ale pomyślałam sobie: raz się żyje! W tym projekcie nie chodzi o wyścigi, sięganie pułapów, dorównywanie komukolwiek, to realizacja marzenia o zaśpiewaniu utworów, które od zawsze  mnie porywały, poruszały emocje, zachwycały. Chcę zrobić to po swojemu, nadać im nowy kształt, sprawić że na chwilę staną się „moje”, a ja przez chwilę będę miała zaszczyt być ich częścią.”

Ida Zalewska –  wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Na swoim koncie ma dwie płyty „As sung by Billie Holiday” (wyd.Fonografika, 2012 r.) i autorską „Storytelling” (wyd. Hevhetia, 2016 r.) Współpracowała z wieloma muzykami, m.in Januszem Muniakiem, Arkiem Skolikiem, Jerzm Małkiem, Piotrem Baronem, Adamem Kowalewskim, Maciejem Adamczakiem, Wojciechem Pulcynem, Łukaszem Żytą, Michałem Tokajem, Sławkiem Wierzcholskim, Kubą Płużkiem, Markiem Pospieszalskim. Artystka występowała na wielu festiwalach bluesowych i jazzowych w Polsce: Rawa Blues, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Jimiway, Green Town of Jazz,  Jazz w Ruinach, Tarnogórskie Spotkania Jazzowe, Jazzbląg i innych.

O muzyce i śpiewaniu mówi tak: „Śpiewanie to dla mnie sposób wyrażania uczuć i komunikacji z ludźmi. Śpiewając mogę otworzyć się i przekazać to,  czego powiedzieć nie miałabym odwagi. Piosenka to opowieść. Bardziej od perfekcyjnej techniki i wirtuozerii cenię sobie prawdę i szczerość przekazywanych emocji. Czasem drżenie czy załamanie głosu przekazuje więcej niż skomplikowane i imponujące popisy wokalne (…)”
————————————————
bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie Muzeum
młodzież szkolna i studenci – 15 zł
rezerwacja tel. 68 327 23 45, 509 053 444
ilość miejsc ograniczona

Organizatorami wydarzenia są: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej , Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni Cichej Kobiety.

Mecenas kultury:
LOTTO_M

Sponsorzy:
EC CTS Miasto ZG   Exalo_primary_RGB

Partnerzy medialni:
GazetaLubuska_logo images RZG  TVP 10lat_M