19 stycznia o godz. 17.00 nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Izrael wczoraj i dziś”. Po wernisażu miał miejsce wykład Piotra Stasiaka (Beit Warszawa) “Podobieństwa i różnice pomiędzy Polską i Izraelem w roku 2018 – roku 100-lecia odrodzenia Polski i 70-lecia odrodzenia Izraela”. Spotkanie zakończył koncert pieśni żydowskich  w wykonaniu Aleksandry Idkowskiej więcej

Ekspozycję tworzy 14 plansz prezentujących sześć dekad państwa Izrael. Na każdej z tablic przy pomocy techniki trójwymiarowej złożone zostały dwa zdjęcia ukazujące to samo miejsce przed laty i dziś. Przeszłość ukazana jest w tonacji czarno-białej, natomiast teraźniejszość  przedstawiona jest w kolorze. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe stało się zestawienie na jednym obrazie dwóch rzeczywistości – początków żydowskiej państwowości na Bliskim Wschodzie oraz współczesnego Izraela w swym pełnym rozkwicie.

Wystawę dopełniają zabytki związane ze społecznością żydowską przedwojennej Zielonej Góry – spalona tora z zielonogórskiej synagogi, karafka oraz zdjęcia macew wraz z tłumaczeniami które na nich się znajdują.

Dzieje  narodu żydowskiego sięgają czasów biblijnych.  Początkiem upadku Królestwa Izraela stało się jego podbicie przez Asyryjczyków w latach 722–720 p.n.e. Od tego momentu zaczęło się wygnanie i diaspora potomków Mojżesza. Przez blisko dwa tysiące lat  istnienie państwa żydowskiego opierało się na jego obywatelach, którzy rozproszyli się po całym świecie.

Współczesne państwo Izrael ogłosiło swoją niepodległość 14 maja 1948 na mocy decyzji ONZ, jednak okoliczne państwa arabskie odmówiły zaakceptowania planu i rozpoczęły wojnę. I wojna izraelsko-arabska potwierdziła niepodległość i poszerzyła granice państwa żydowskiego poza zasięg przewidziany przez plan ONZ. Od tamtej pory do dziś działania wojenne przerywane są tylko krótkotrwałymi okresami rozejmu.

W latach 1948-1952 w Izraelu zaczęli masowo osiedlać się  Żydzi z różnych stron świata. Wielu z nich przybyło z państw arabskich, dużą grupę stanowili też ocaleni z Holokaustu mieszkańcy Europy. Szacuje się, że w tamtym okresie do Izraela przyjechało ponad 3,5 mln. ludności. Pomimo ogromnego obciążenia dla populacji już tam mieszkającej, rząd nie odmawiał emigrantom możności przeprowadzki. Dziś Izrael zamieszkuje ponad siedem milionów ludności, przy czym trzeba dodać, że nie jest to państwo jednorodne etnicznie.

 

Piotr Stasiak – absolwent wydziału matematyczno-fizycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Należy do Stowarzyszenia Drugie Pokolenie skupiającego potomków ocalałych z Holokaustu. Członek Zarządu Beit Polska Związku Reformowanych Gmin Żydowskich w Polsce.

Aleksandra Idkowska – od dziecka największą jej miłością była muzyka i śpiew, który cały czas kształci i doskonali u Pani Alicji Kuchowicz. Z czasem doszła również nauka gry na fortepianie, która stanowi dopełnienie całości. Obecnie jest uczennicą Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w klasie fortepianu Pani Magdaleny Wiśniewskiej. Laureatka wielu nagród festiwali ogólnopolskich oraz międzynarodowych m.in. Grand Prix oraz Nagroda Publiczności podczas III Wielkopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej „Piosenka może czas pokonać” w Poznaniu w 2016 roku.

Program:

  • Ucisz serce
  • Gdy jedna łza
  • Avinu malkenu
  • Złota Jerozolima
  • Graj klezmerska kapelo
  • Ojcze czy mnie słyszysz
  • Summertime,
  • Shalom Aleichem span

 

Termin wystawy:
19 I – 4 III 2018

Kurator wystawy:
dr Izabela Korniluk

Wstęp wolny.