19 kwietnia 2018 roku o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy „Miniaturowe butelki alkoholi polskich ze zbiorów Krzysztofa Badach-Rogowskiego”

Na wystawę składa się ponad 300 miniaturowych butelek, z których najstarsze powstały latach 50. ubiegłego wieku. Osobną grupę stanowią miniaturki kolekcjonerskie powstałe po 1989 r. w małych prywatnych wytwórniach. Ekspozycję zdobią także zestawy upominkowe i akcesoria służące do konsumpcji trunków.

Krzysztof Badach-Rogowski urodził w Szprotawie w 1969, od 1974 roku mieszka w Zielonej Górze. Ukończył studia wyższe na kierunkach: Administracja celno-skarbowa, Historia, Zarządzanie dokumentacją i informacją, Promocja zdrowia oraz Elektroradiologia.

Ponad ćwierć wieku był zatrudniony w zielonogórskim szpitalu jako kierownik w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel, wykładowca uniwersytecki. Jest autorem licznych publikacji, członkiem wielu organizacji (m.in. Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Stowarzyszenia Inspektorów Ochrony Radiologicznej).Został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Medalem za Zasługi dla SKMP ONZ, Medalem za Wyzwolenie Kuwejtu.

Krzysztof Badach-Rogowski jest człowiekiem wielu pasji. Jako historyk bada dzieje zielonogórskiej służby zdrowia oraz tworzy biografię swojego dziadka, podpułkownika AK Józefa Badach-Rogowskiego. Od wielu lat i z dużym powodzeniem zajmuje się także fotografią. Kolekcjonuje znaczki pocztowe, monety, elementy umundurowania, a przede wszystkim miniaturowe butelki alkoholi. Specjalizuje się w gromadzeniu butelek trunków polskich, których posiada około dwóch tysięcy. Cały zbiór zaś liczy około pięciu tysięcy eksponatów. Najstarsze obiekty z kolekcji zostały wyprodukowane w okresie międzywojennym. Wiele wytworzono jedynie w unikatowych, krótkich seriach lub sprzedawano wyłącznie na eksport.

Krzysztof Badach-Rogowski jest aktywnym członkiem internetowego forum zrzeszającego polskich kolekcjonerów miniatur alkoholowych. Raz w roku organizowany jest oficjalny zlot jego uczestników. W ramach forum kolekcjonerzy (obecnie jest ich ok. 500) wymieniają się swoimi zbiorami oraz informacjami o nowych nabytkach.

Wstęp na wydarzenie dla osób pełnoletnich.

Kurator wystawy:
dr Arkadiusz Cincio