11 maja 2018 roku (piątek) o godz. 17.00 nastąpi otwarcie* wystawy Panie i Panowie, trzymajcie kapelusze!/Dámy a Pánové, držte si klobouky! Na ekspozycję złożą się kapelusze damskie, męskie cylindry, meloniki oraz inne nakrycia głowy z  kolekcji Muzeum w Nowym Jiczynie. Na wernisaż zapraszamy oczywiście w… kapeluszach!

Nowy Jiczyn to miasto w południowo-zachodniej części regionu morawsko-śląskiego w Czechach. Słynie z kapelusznictwa, którego tradycje sięgają XVI wieku. W 1799 roku powstała tu, najstarsza w Środkowej Europie, fabryka kapeluszy. Założona przez rodzinę Hückel, znana jako Johann Hückel´s Söhne, była samowystarczalnym przedsiębiorstwem, które jako pierwsze w całych ówczesnych Austro-Węgrzech wprowadziło maszynę parową do produkcji kapeluszy. Dzięki fabrykom Antona Peschela i Braci Böhm Nowy Jiczyn stał się centrum produkcji kapeluszniczej. Po wejściu na rynki zagraniczne, po wojnie francusko-pruskiej (1870–1871) firma Hückel stała się głównym producentem kapeluszy na świecie. W 1945 roku tutejsze fabryki znacjonalizowano i połączono. Od 1946 funkcjonują pod nazwą TONAK.

Kolekcja osobliwych nakryć głowy powstała w 1909 roku w Pradze, a jej założycielem był Otakar Hrabě, redaktor czasopisma „Kloboučnickié listy”. W latach 50. XX wieku przekazano ją muzeum kapeluszniczemu firmy TONAK. Kolekcja została po raz pierwszy udostępniona zwiedzającym w 1949 roku. Obecnie stanowi część zbiorów Muzeum Ziemi Novojiczynskiej i jest prezentowana w salach Žerotínskiego w zamku, w Nowym Jiczynie na stałej ekspozycji „Nechte na hlavě” („Proszę nie zdejmować z głowy”). Wybrana część imponującej kolekcji Muzeum Novojiczynskiego od 2014 roku prezentowana jest w formie wystawy objazdowej.

W ramach współpracy pomiędzy Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze a Muzeum w Nowym Jiczynie powstała ekspozycja prezentująca rozwój nakryć głowy od połowy XIX wieku do współczesności. Wśród ok. 100  eksponatów znajdują się dekoracyjne kapelusze damskie, szykowne męskie cylindry i meloniki, wojskowe czapki i hełmy czy  ludowe nakrycia głowy.

Wystawa Panie i Panowie, trzymajcie kapelusze!/Dámy a Pánové, držte si klobouky! będzie wiodącym motywem Czeskiej Nocy w Muzeum, na którą zapraszamy 19 maja br. w godz. 17.00 – 24.00.

Kuratorzy wystawy:
Radek Polach (Muzeum Novojiczinskie)
dr Alina Polak-Woźniak (Muzeum Ziemi Lubuskiej)

Termin wystawy:
11 maja – 26 sierpnia 2018

Współorganizator wystawy:

Mecenas wystawy:

*Uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych w galerii jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie, filmowanie jak i na edycję, kopiowanie, publikowanie i dystrybucję owych materiałów do celów promocji wydarzeń.

 

Zdjęcie, na podstawie którego opracowano grafikę pochodzi z kolekcji Grzegorza Biszczanika.