16 V (środa), godz. 16.00
Z cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii wykład dr. Longina Dzieżyca pt. Dla prestiżu i potomnych. Śląskie skrzynki cechowe. Wstęp wolny

Wykład był okazją do poznania mniej znanych form meblarskich jakimi są skrzynki cechowe. Przez wieki pełniące ważne funkcje użytkowe oraz symboliczne. Z tych powodów otaczano je szczególnym szacunkiem, określając mianem skarbów, skarbców lub nazywając matkami, co oddaje szczególny stosunek do tych przedmiotów.  Ich wyjątkowy status sprawiał, że były to często majstersztyki sztuki rzemieślniczej, które są dzisiaj często zabytkami o dużej wartości.

Prezentowane na ekspozycji lady związane są z wieloma nie istniejącymi już rodzajami wytwórczości. Są to między innymi skrzynki cechu: iglarzy i haftkarzy, kołodziejów,  sukienników, postrzygaczy i szykowaczy sukna, kuśnierzy, gorzelników, rybaków, piwowarów, słodowników, rymarzy, siodlarzy, kowali, zegarmistrzów, mieczowników, stolarzy, piekarzy oraz litografów, introligatorów, rytowników, tapicerów czy cyrulików.

Spotkanie w ramach studium wiedzy o sztuce i historii  stało sie okazją do bliższego poznania miniaturowych form meblarstwa, jakimi są skrzynki cechowe poprzez poznanie ich  funkcji, budowy oraz wykorzystywanych przy ich tworzeniu różnorodnych technik zdobniczych.  Te cenne zabytki powstały od XVI do początku XX wieku i pochodzą w większości ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Fotorelacja ze spotkania: