19.00 – otwarcie wystawy rysunku satyrycznego Břetislava Kovaříka Kamyk w bucie
Harmonogram wszystkich wydarzeń Czeskiej Nocy w Muzeum

Na wystawę Břetislava Kovaříka złożą się rysunki satyryczne będące odbiciem swoiście czeskiego postrzegania rzeczywistości oraz świetne karykatury, na których artysta uwiecznia znane postaci świata kultury i polityki czeskiej.

Głównym tematem czeskiego artysty jest człowiek. Zwykle wyposażony w nienaturalnie duże pośladki i oryginalne nakrycie głowy. Zazwyczaj swych bohaterów „przyłapuje” we wstydliwych lub zaskakujących dla nich momentach – jak chociażby panczenistę eliminującego konkurentów na lodowym torze czy też właścicielkę kota, dokarmiającą parkowe ptactwo tylko po to, by uczynić z nich łatwy łup dla swego pupila. Zresztą, zwierzęta często towarzyszą postaciom stworzonym przez Břetislava Kovaříka. Nie da się ukryć, że ma do nich szczególny sentyment, bowiem wielokrotnie ukazuje je, jako symbol niewinnych i bezbronnych istot, a zwłaszcza wobec drapieżnych zapędów człowieka (fragm. tekstu Joanny Michalak z folderka towarzyszącego wystawie).

Břetislav Kovařík (ur. 26 lutego 1950 w Pardubicach) – czeski artysta satyryczny, rysownik, karykaturzysta, malarz, laureat wielu konkursów rysunku satyrycznego krajowych i międzynarodowych w tym również tych z lubuskim rodowodem (Kożuchów 2005, Zielona Góra 2008 – nagroda specjalna, Zielona Góra 2009 – Grand Prix, Zielona Góra 2012 – I nagroda, Zielona Góra 2017 – I nagroda)

Pierwszy rysunek opublikował w 1977 roku w dzienniku Rovnost (Brno). Współpracował z wieloma czechosłowackim (potem czeskimi) periodykami oraz zagranicznymi agencjami. Swoje umiejętności wykorzystuje również w reklamie, współpracuje z prywatnymi firmami i organizacjami pozarządowymi. Stale współpracuje z czeskimi dziennikami: Sport i E15. Od 1996 roku jest współorganizatorem biennale międzynarodowego konkursu satyrycznego Humorest w Hradec Králové. Od 1999 do 2014 roku był przewodniczącym Czeskiej Unii Karykaturzystów. Mieszka i pracuje w Trutnovie.

 

Termin wystawy:
19 V – 19 VIII 2018

Kuratorki wystawy:
Marlena Kovařík
Alicja Błażyńska