21.00, Czechy – nieznany sąsiad – gawęda Piotra Ufnala.
Harmonogram wszystkich wydarzeń Czeskiej Nocy w Muzeum

Są blisko, ale daleko, mówią podobnym językiem, ale innym, mamy na ich temat tyle samo stereotypów co oni na nasz temat. Czesi. Nieznany sąsiad, 10-milionowy naród za miedzą, a jednak wciąż dla Polaków nie odkryty.

Spędziłem w Pradze dwa wspaniałe lata. Złaziłem ulice praskiego Žižkova, gdzie czas zatrzymał się w okresie międzywojennym, poznałem smak svíčkovej na smetaně, jeździłem na běžkách w Karkonoszach, nauczyłem się, że przy Czechach nie mówi się „jadę na zachód” (o szukaniu nie wspominając). A co rano przed pracą słuchałem wiadomości Českého Rozhlasu. Jednym słowem – stałem się czechofilem.

Na pytanie „jacy są Czesi” Mariusz Szczygieł odpowiadał – „Czesi mają inne wady”. O zaletach, wadach, czyli codziennym życiu naszych nieznanych sąsiadów chętnie Państwu opowiem.

 

Piotr Ufnal – dziennikarz korespondent Francuskiej Agencji Prasowej w Warszawie i w Pradze. Obsługiwał najważniejsze wydarzenia w Polsce: przemiany ustrojowe przełomu lat 80. i 90., wybory prezydenckie i parlamentarne w latach 90. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie wykłada na AGH i w Akademii Ignatianum.