20 czerwca (środa) o godz. 16.00 zapraszamy wszystkich miłośników sztuki na wykład połączony z oprowadzaniem po wystawie “Kobieta w malarstwie polskim XX wieku. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”. W podróż do świata kobiet, widzianych oczami malarzy ubiegłego stulecia, zabierze nas dyrektor MZL – Leszek Kania.

Przypomnijmy, że  ekspozycja obejmuje blisko 40 obrazów przedstawiających kobiety w różnych kontekstach: sytuacjach prozaicznych i odświętnych, będących natchnieniem i budzących zdziwienie, pięknych i wzruszająco starzejących się. Pokaz jest też okazją do prześledzenia zmian – od prawdziwej metamorfozy w zakresie wyglądu aż po transformację roli społecznej kobiet na przestrzeni wieku.

Wspaniałe prace blisko 30 malarzy obejmują okres od 1900 roku do czasów współczesnych. Począwszy od dzieł artystów młodopolskich, m.in. Stanisława Dębickiego, Wojciecha Weissa czy Alfonsa Karpińskiego; przez obraz Leopolda Gotlieba, twórczość formistów – Tytusa Czyżewskiego, Witkacego oraz Zbigniewa Pronaszki; aż po prace czołowych reprezentantów sztuki drugiej połowy XX wieku, m.in. Jerzego Nowosielskiego, Wiesława Szamborskiego i Zbysława Maciejewskiego. Klamrą czasową zamykającą zestaw są sygnowane w roku 2000 obrazy Rafała Bujnowskiego.

Spotkanie, realizowane w ramach cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii, to jedna z ostatnich okazji do obejrzenia wystawy, która  prezentowana będzie w zielonogórskim Muzeum do niedzieli, 24 czerwca 2018 roku.

Zapraszamy – wstęp wolny.