Na kilka dni przed zamknięciem wystawy „Kobieta w malarstwie polskim XX wieku”  w Galerii Nowy Wiek, zawiadywanej przez Leszka Kanię, odbył się wykład i kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji . W pierwszej części spotkania, prowadzący podzielił się ogólną refleksją na temat wizerunku kobiet w sztuce. Począwszy od najstarszych przejawów ludzkiej aktywności plastycznej, aż do współczesności. Przypomniał pierwsze rzeźby m.in. Wenus z Willendorfu, posąg Nefretete, Wenus z Milo  czy Nike z Samotraki.  Wspaniałe dzieła malarskie Boticellego, Rubensa, czy choćby Modiglianiego. Jak zaznaczył prelegent, obiekty te były zawsze były zawsze wynikiem określonej wizji artysty, ale również i wyrazem pewnego kanonu urody obowiązującego w danej epoce.

Następnie prowadzący przeszedł do zasadniczego celu spotkania. Na wstępie odniósł się do zestawu prac przygotowanych przez kuratorkę wystawy Annę  Budzałek i opowiedział jak kształtowała się wizja ekspozycji. Nakreślił też tło społeczne stulecia i obowiązujące wówczas nurty w sztuce. Po czym nastąpiło  oprowadzanie po wystawie. Zwiedzające, (w spotkaniu uczestniczyły same panie) miały okazję  zapoznać się z każdym dziełem oraz pogłębić informacje o twórcach, którzy je wykonali. Leszek Kania często okraszał te opowieści barwnymi ciekawostkami. Niekiedy dotyczyły one portretowanych postaci, innym razem – jak choćby w przypadku Witkacego – słów czy pojedynczych liter znajdujących się na obrazie.

Trwające ponad godzinę spotkanie było jedną z ostatnich okazji do obejrzenia wystawy.  Ekspozycja będzie prezentowana w zielonogórskim Muzeum tylko do 24 czerwca br. Zapraszamy bardzo serdecznie.