10 września 2018 roku o godz. 17.00 zapraszamy na podwójny finisaż. W Galerii Nowy Wiek żegnać się będziemy w wystawą – dwojga tegorocznych dyplomantów Instytutu Sztuk Wizualnych UZ – Renaty Gresiuk-Kowalskiej  oraz Mariusza Kowalskiego.

Dyplomy zrealizowane zostały w pracowni malarstwa, pod kierunkiem prof.  Magdaleny Gryski. Prezentacja Renata Gresiuk-Kowalskiej nosi tytuł „Myśli szum”. Składają się na nią obiekty przestrzenne wywodzące się z techniki origami oraz pokaz video. Z kolei ekspozycja Mariusza Kowalskiego   to utrzymane w czarno-białej tonacji wielkoformatowe obrazy, z którymi koresponduje prezentacja ekspresyjnego filmu video. Ten fragment wystawy nosi tytuł „Białe, czarne, białe”.

Warto zaznaczyć, że nie jest to debiutancki pokaz obojga artystów. Od wielu lat działają aktywnie w zielonogórskim środowisku plastycznym.

Renata Gresiuk-Kowalska jest pierwszą w historii absolwentką Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej WSP* w Zielonej Górze. Dyplom z malarstwa na kierunku Wychowanie Plastyczne obroniła w kwietniu 1996 roku w pracowni prof. Jana Gawrona. Obecnie uprawia rysunek, malarstwo oraz fotografię.

Mariusz Kowalski ukończył  Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej WSP* w Zielonej Górze. Pierwszy dyplom obronił w pracowni rysunku prof. Izabeli Gustowskiej w czerwcu 1996 roku. Jest również absolwentem studiów podyplomowych z zakresu grafiki komputerowej na Politechnice Zielonogórskiej**. Dziś zajmuje się fotografią, grafiką komputerową, malarstwem oraz rysunkiem. Od blisko dekady aktywnie udziela się w zielonogórskim oddziale Związku Polskich Artystów Plastyków.

Od 2014 roku jest zatrudniony w Muzeum Ziemi Lubuskiej na stanowisku fotografika.

Artysta ma  na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe.

  • 2017, Salon jesienny, BWA, Zielona Góra
  • 2013, „To, co lubię”, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra
  • 2011, „Fantastyczne Winobranie”, Zielona Góra
  • 2010 – “Next”, Galeria PRO ARTE, Zielona Góra
  • 2010, „Digart zielonogórski”, WiMBP im. C. Norwida, Zielona Góra
  • 2009 – “Inne światy III”, Radio Zachód, Zielona Góra
  • 2008 – “Inne światy II”, Galeria “Pro Arte” – w ramach “Dni Uniwersytetu Zielonogórskiego”
  • 2008* – “Inne światy”, Klub 4 Róże dla Lucienne, Zielona Góra
  • 2008 – prezentacja prac w ramach “Dni Fantastyki – Procom 2008”, Uniwersytet Zielonogórski

* – obecnie Wydział Artystyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego
** – obecnie Uniwersytet Zielonogórski