12 września (środa) o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy Archivum Grünbergensium – zielonogórskie manuskrypty z lat 1382-1799 (ze zbiorów Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz z kolekcji prywatnych).

Prezentowane na wystawie manuskrypty z zasobu Archiwum Państwowego w Zielonej Górze to niezwykle cenne materiały, na ogół przechowywane w magazynach i udostępniane wąskiemu gronu użytkowników. Większość z nich zielonogórzanie mają okazję zobaczyć po raz pierwszy, bowiem do 2017 roku wchodziły one w skład zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu, gdzie zostały złożone przed II wojną światową jako depozyt ówczesnego miasta Grünberg. Są to dokumenty cesarskie, królewskie i miejskie. Ekspozycję uzupełniają najcenniejsze rękopisy z kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej, pochodzące z dawnego Heimatmuseum, w tym Extract Protocolli z procesów grünberskich czarownic w XVII w. Atrakcyjne wizualnie są XVI i XVIII-wieczne obiekty ze zbiorów prywatnych, m.in. dokument wystawiony przez sąd miejski z idealnie zachowaną pieczęcią urzędową. Dzięki przetrwaniu tych wszystkich manuskryptów do czasów współczesnych mamy możliwość delektowania się pięknem nie tylko starannie wykaligrafowanej, ale i niekiedy bogato przyozdobionej dokumentacji.

Wystawa, której kuratorką jest dr Alina Polak-Woźniak będzie czynna do 28 października 2018 r.

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury.