17.10. 2018 roku (środa) o godz. 16.00 zapraszamy na wykład z cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii. Tym razem jego odniesieniem będzie wystawa „Archivum Grünbergensium – zielonogórskie manuskrypty z lat 1382-1799”, którą aktualnie można oglądać w Muzeum.

Prelekcję wygłoszą kuratorki ekspozycji: Beata Grelewicz (Archiwum Państwowe w Zielonej Górze) oraz dr Alina Polak-Woźniak (Muzeum Ziemi Lubuskiej), które podzielą się wiedzą o eksponatach znajdujących się na wystawie. Opowiedzą, jakie dokumenty zielonogórskie wróciły w 2017 roku z depozytu w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, w którym znajdowały się od lat 30. XX wieku. Omówią też wybrane manuskrypty przechowywane w Archiwum Państwowym w  Zielonej Górze (ile ich jest, kto je wystawiał, dla kogo były sporządzane i po co w ogóle je wystawiano). Bardziej szczegółowo przedstawione zostaną dokumenty królów polskich z kolekcji zielonogórskiego archiwum.

Ciekawostką będą zagadnienia dotyczące odczytywania i tłumaczenia rękopisów spisanych w dawnym języku niemieckim (powstałych w okresie XVI-XX w.).

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny.