Po energetycznych, ale jednak standardowych tonach wrześniowego koncertu, kolejni muzycy występujący w cyklu Jazzujące Muzeum wypełnili Salę Witrażową MZL dźwiękami zgoła innymi. Zaprezentowali własne kompozycje o zabarwieniu niespokojnym, głośnym i harmonicznie trudnym. Nie był to łatwy występ dla entuzjastów cool jazzu, jednak swoboda muzyków w operowaniu instrumentami, przestrzenne improwizacje oraz oryginalne brzmienie pociągnęły publiczność. Zwłaszcza że na widowni zasiadło tym razem wielu przedstawicieli młodego pokolenia.  Mocne dźwięki perkusji przebijały się nie tylko przez szyby, ale docierały do piwnic muzealnych i na pietra. Była w tym koncercie moc.

Zespół Zagórski/Kądziela Collaboration to kwartet ambitnych instrumentalistów stawiających przed publicznością wysokie wymagania oraz obycie w sferze muzyki jazzowej. Stale poszukujący i eksperymentujący. Koncert w zielonogórskim muzeum promował ich pierwszą płytę „Double Universe”, która została wydana nakładem Fundacji Polski Jazz. Muzyków zaprezentował Piotr Motla, który przybliżył również słuchaczom ideę projektu Polski Jazz 360.

Spotkanie muzyczne jak zawsze poprzedziła opowieść Leszka Kani o obrazie. Tym razem była to praca Hanny Rudzkiej-Cybisowej “Portret literata Kornela Filipowicza”. Dyrektor MZL przekazał też słowa wsparcia dla właścicieli Piekarni Cichej Kobiety (współorganizatora Jazzującego Muzeum) po pożarze, jak dotknął ich pub. W Sali Witrażowej MZL ustawiona została skarbona dla chętnych chcących pomóc. [ab]

 

 

Mecenas kultury:
LOTTO_M

Sponsorzy:
CTS Miasto ZG Exalo_primary_RGB

Partnerzy medialni:
GazetaLubuska_logo images RZG TVP 10lat_M