Część wspólna to tytuł najnowszej wystawy prezentowanej w zielonogórskim muzeum w ramach Galerii Nowy Wiek. Autorami pokazu jest dwóch malarzy, których dzieli różnica pokoleniowa. Ich drogi splotły się w roku 2000 na Wydziale Artystycznym UZ, gdzie Jarek Jesche  rozpoczynał studia. Wówczas to jego wykładowcą był m.in. prof. Stanisław Kortyka, który z czasem został promotorem pracy dyplomowej młodego twórcy, a po obronie zaproponował mu asystenturę. Dziś, gdy przyjaźń artystyczna obu panów osiągnęła dojrzałość, postanowili przygotować wspólną ekspozycję.

Na wystawie znajduje się blisko 20 prac, przy czym każdy twórca ma do swojej dyspozycją osobną przestrzeń. Ramą łączącą obie prezentacje jest odniesienie do przeszłości. O ile S. Kortyka w swoich obrazach mierzy się ze szczątkami kultury antycznej, będącymi pewnego rodzaju sztafażem pejzażu, o tyle dla Jarka Jeschke inspiracją są postindustrialne budynki oplecione roślinnością. Zawłaszczającą opuszczone przez ludzi miejsca.
Na wystawie znalazły się też dwa obrazy, mające ten sam motyw przewodni – zdewastowany budynek bunkra w lubuskich lasach. Nieduże prace umieszczone plecami do siebie w dwóch salach są właśnie tą tytułową częścią wspólną ekspozycji.

Finisaż wystawy, której kuratorem jest Leszek Kania, odbędzie się w piątek, 19 X 2018 roku o godz. 17.00.

Kiedy Leszek Kania złożył mi propozycje wystawy w Galerii Nowy Wiek od razu postanowiłem zaprosić do niej prof. Stanisława S. Kortykę. Z profesorem związany jestem od 2000 roku, najpierw jako student, następnie od 2009 roku jako asystent w pracowni malarstwa w Instytucie Sztuk Wizualnych. W październiku tego roku minie osiemnaście lat naszej znajomości. Osiemnastka jest świetną okazją do wspólnej wystawy. Leszek na ten pomysł zareagował entuzjastycznie. Stwierdził, że będzie to ciekawe doświadczenie ponieważ jesteśmy tak różni, a jednocześnie tak blisko siebie. Stąd też tytuł wystawy “Część wspólna”. Razem z profesorem w naszej różności postanowiliśmy poszukać bliskości  (Jarek Jeschke)

Zaproszenie przez Jarka Jeschke do wspólnej wystawy w Galerii Nowy Wiek w Muzeum Ziemi Lubuskiej przyjąłem jako najbardziej zaskakującą propozycję w mojej kończącej się przygodzie z dydaktyką artystyczną i ciekawą w swym zamyślę, przyjacielską konfrontacją  postaw, ale też artystycznych wyzwań. A takim był pomysł Jarka na realizację „części wspólnej” – namalowania dwóch obrazów z tym samym motywem.  Przyznaję, dla mnie było to dość nieśmiałe wejście na teren, po którym tak świetnie porusza się autor obrazów z cyklu „Renaturalizacje”.

Na tej wystawie spotykają się pozornie różne, a jednak nie tak odległe malarskie światy: są to bowiem obrazy trwania, przemijania i ostatecznego triumfu natury (Stanisław R. Kortyka)

 

Stanisław R. Kortyka (ur. 1943) Studia w PWSSP, obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa i projektowania malarstwa w architekturze w pracowniach prof. Zbigniewa Karpińskiego i doc. Alfonsa Mazurkiewicza uzyskał w 1969 roku. Od 1970 roku jest pracownikiem naukowo- dydaktycznym. W 1992 roku otrzymał tytuł profesora. Prowadzi dyplomujące pracownie malarstwa w ASP we Wrocławiu i w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Brał udział w ponad 140 wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Malarstwo i rysunek prezentował na 28 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. W 2004 roku nagrodzony Nagrodą Główną Prezydenta Miasta Wrocławia na Dolnośląskich Wystawach Sztuki (malarstwo), a w 2006 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina na XXI Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Swoją poezję publikował w czasopismach literackich od lat 60. W wydawnictwie Ossolineum opublikował trzy zbiory poezji (1969, 1973, 1981) oraz blok wierszy w “Dyskursie” (zeszyty naukowo-artystyczne ASP we Wrocławiu) nr 3/2005. W 2014 roku otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Prace w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Szczecinie, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego i BWA w Sandomierzu, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach, Galerii Kutscha w Salzburgu oraz w posiadaniu prywatnym w kraju i za granicą.
Jarek Jeschke (ur. 1977). Studiował w pracowni malarstwa prof. Stanisława Kortyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (dyplom 2004). Jest laureatem VIII edycji programu stypendialnego Młoda Polska przyznawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego zrealizował projekt Patria o Muerte. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych m.in. Principium w Art Agenda Nova w Krakowie (2009), Żelazny w Laboratorium Sztuki, Wozownia w Toruniu 2010) i Fundacji Salony w Zielonej Górze (2011) oraz zbiorowych, m.in. Fragmentos w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie (2012/2013), czy Grüsse aus Zielona Góra w Museum Junge Kunst we Frankfurcie nad Odrą (2010).

Termin wystawy
19 IX – 21 X 2018

Galerię Nowy Wiek oświetla LUG