Miło nam poinformować, że dr Anitta Maksymowicz została laureatką Medalu 100-lecia Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej.

Nasza koleżanka jest trzecią w kraju osobą, która została doceniona za promowanie wiedzy i tradycji związanej z dokonaniami wychodźstwa polskiego ze Stanów Zjednoczonych i Kanady w dzieło odzyskania niepodległości przez Polskę i wywalczenia jej granic.

Przypomnijmy że dr Anitta Maksymowicz od ponad dekady prowadzi badania naukowe związane z problematyką XIX i XX-wiecznej polskiej i niemieckiej emigracji zamorskiej ze szczególnym uwzględnieniem USA i Australii. Zaowocowały one ważnymi publikacjami  (“Agnieszka Wisła i działalność Polek w Ameryce na rzecz ochotników i weteranów Błękitnej Armii”, “Emigracja z pogranicza Brandenburgii, Śląska i Wielkopolski do Australii Południowej w latach 1838-1914”) oraz prezentowanymi w naszym Muzeum wystawami “W Grünbergu na Antypodach”,”Między obawą a nadzieją. Emigracja z terenów obecnej Ziemi Lubuskiej do Australii w XIX wieku” czy „W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek  obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake (1917-1919)”. Ostatnia z wymienionych ekspozycji jest obecnie pokazywana w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Anitta – gratulacje!!!