Tegoroczny listopad jest miesiącem szczególnym. Zbiega się w nim większość wydarzeń związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z nich był środowy koncert z cyklu Jazzujące Muzeum. W Sali Witrażowej MZL wystąpili wspaniali artyści, gwiazdy polskiej sceny jazzowej –  Andrzej Jagodziński, Janusz Strobel oraz Nula Stankiewicz.

W nastrojowym koncercie zaprezentowane zostały znane utwory instrumentalne oraz piosenki towarzyszące Polakom walczącym o wolność. Pojawiły się melodie, które znamy od dziecka, a jednak dzięki znakomitym aranżacjom A. Jagodzińskiego tym razem wybrzmiały inaczej, zyskały nową barwę. Artysta zaprezentował kilka z nich grając solo na fortepianie. W drugiej części wieczoru wybrane utwory wykonał w duecie z  Januszem Stroblem – mistrzem gitary akustycznej. W tym przypadku  Jagodziński przeniósł dłonie z klawiszy fortepianu na klawisze akordeonu. Po wirtuozerskim popisie obu panów na scenie pojawiła się wokalistka – Nula Stankiewicz. Liryczne interpretacje m.in. “Czerwonych maków” czy “Białego krzyża” po prostu zatrzymały oddech słuchaczy. Piękną klamrą spinającą część muzyczną wieczoru był utwór Fryderyka Chopina w interpretacji A. Jagodzińskiego.

Gawęda Leszka Kani, poprzedzająca każdy koncert cyklu Jazzujące Muzeum, tym razem poświęcona była chorągwi Towarzystwa Rzemieślników Polskich działającego na terenie niemieckiego Grünbergu w latach 1898-1935. Przypomniana została też sylwetka prezesa organizacji – Kazimierza Lisowskiego, aktywnego działacza walczącego o polskość.

Spotkanie zostało zrealizowane dzięki pomocy finansowej Miasta Zielona Góra w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni Cichej Kobiety.