28 listopada br. (środa) o godz. 17.00  w gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej nastąpi otwarcie wystawy Obcy w swoim domu. O wykorzenieniu i utracie ojczyzny na przykładzie Śląska

Ekspozycja przygotowana przez Haus Schlesien w Königswinter we współpracy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Powiatowym w Nysie oraz Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej.

Utrata ojczyzny, wykorzenienie i początki życia w obcym otoczeniu pozostawiły ślady zarówno po niemieckiej, jak i po polskiej stronie. Częściowo są one obecne aż do dzisiaj. Dwujęzyczna wystawa (…) chce tropić te ślady i pokazać, jak wyglądała sytuacja wypędzonych ze swoich rodzinnych stron i jak radzili sobie oni z utratą ojczyzny, biedą i osobistym odrzuceniem. Celem wystawy jest przy tym chęć uniknięcia jednowymiarowego traktowania tematu oraz poprzez kilkakrotną zmianę perspektywy uzmysłowienie widzowi, jak wielowarstwowa jest ta tematyka.

(Silke Findeisen – fragment Wstępu do katalogu)

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert chóru Niemieckiego Towarzystwa  Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu „Freundschaft” pod dyrekcją Marii Zuchantke

Program:

  1. F. Haendel – Friedenschor
  2. Hauptmann – Meine Berge
  3. Hauptmann – Morgenstrahl
  4. Chopin – Życzenie
  5. Moniuszko – Pieśń wieczorna
  6. von Eichendorf – O Täler weit, o Höhen
  7. Stolz – Auf der Heide blueh’n die letzten Rosen

Chór mieszany Niemieckiego Towarzystwa  Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu „Freundschaft” powstał  w 1992 roku. Liczy 22 członków, w repertuarze ma utwory ludowe, klasyczne i religijne w języku niemieckim. polskim i  po łacinie. Koncertuje w kraju oraz w Niemczech i w Austrii.