28 listopada br. (środa) o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu “Z pamiętnika podróżnika”. Tym razem opowieścią o swojej podróży po Zjednoczonych Emiratach Arabskich podzieli się dr Longin Dzieżyc.

Zjednoczone Emiraty Arabskie położone między Zatoką Perską a Omańską od lat kojarzą się z bogactwem naftowych szejków. Obecnie są one symbolem nowoczesności i luksusu, przyciągając licznych turystów, nie tylko klimatem i pięknymi plażami.

Fascynuje stworzona na pustyni architektura Dubaju –  ultranowoczesnego miasta z najwyższą budowlą na ziemi i największą mariną świata. Możemy tam podziwiać tradycyjny arabski bazar,  największy na świecie „Gold Souk” oraz galerię handlową „The Dubai Mall”. Do wyjątkowych projektów należy słynna The Palm Jumeirah, kompleks sztucznych wysp w kształcie palmy czy realizowany obecnie The World Islands złożony z 300 wysp.

Szczególnie ważna kulturalna część koncepcji  emiratów to zlokalizowana w Abu Zabi wyjątkowa galeria sztuki Louvre Abu Dhabi. Autorem nowatorskiego  projektu jest  francuski architekt Jean Nouvel. Nawiązuje on do tradycji arabskiego budownictwa: ażurowa kopuła  przykrywa przestrzeń ekspozycyjną z unikalną siecią kanałów i basenów. Nowa strategia rozwoju kraju jest  pomysłem na jego przyszłość po okresie naftowej prosperity. Polega ona na stworzeniu silnego centrum finansowego, turystycznego i komunikacyjnego. Rozmach i charakter zmian zachodzących w Emiratach Arabskich sprawia, że jest  to miejsce bardzo ciekawe, które warto bliżej poznać.

Dr Longin Dzieżyc – wicedyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, kustosz dyplomowany, kierujący Działem Sztuki Dawnej. Autor stałych ekspozycji: Galeria Sztuki Sakralnej, Galeria Tadeusza Kuntze i Sala Zegarowa. Organizator szeregu wystaw czasowych poświęconych sztuce i historii, ze szczególnym uwzględnieniem przeszłości regionu lubuskiego oraz problematyki dotyczącej Kresów. Autor wielu artykułów oraz obszernej monografii Muzealnictwo na Ziemi Lubuskiej w latach 1945-2000. Pasjonat turystyki i fotografii.