12 grudnia 2018 r. w Sali Witrażowej zielonogórskiego muzeum miała miejsce premiera książki Halinki Bohuty-Stąpel “Szacun Panie Jurandot”. I nie było to kameralne spotkanie literackie, ale prawdziwy benefis przygotowany i wyreżyserowany przez autorkę publikacji.
Podczas “Wieczoru z balladą podwórkową – profesje utracone” (bo taką nazwę nosiło to wydarzenie) wystąpiło ponad 20 wykonawców. Zaprezentowane zostały ballady, które znalazły się w tomiku oraz inne utwory liryczne, w tym króciutka parafraza Romea i Julii w wykonaniu grupy Te(a)trycy. Na scenie czarowała głosem Aleksandra Matusiak-Kujawska z nieodłączną gitarą, z kolei uczniowie zielonogórskiej bursy z ul. Botanicznej zaskoczyli oryginalną interpretacją Piosenki więziennej. Ku uciesze publiczności, pojawili się także ubrani w stroje z epoki, przedstawiciele zawodów, których użyteczność już przeminęła.
Halinka Bohuta-Stąpel dwoiła się i troiła. Deklamowała swoje utwory, grała na fortepianie, wymyślała puenty skrzące humorem i pięknie honorowała artystów. Odpowiadała też na pytania moderatora, którego to zadania podjął się dr Janusz Łastowiecki, nieustępujący poetce swobodą i dowcipem. Widzowie co rusz głośno wyrażali swój entuzjazm – raz śmiechem, raz oklaskami. Prawdziwy jednak hit pozostawiono na deser. Dwunastoletni Adaś, jeden z dwóch braci Skalskich przebranych za ulicznych gazeciarzy, zaśpiewał wpisującą się w klimat spotkania piosenkę, która podbiła serca nie tylko brunetek i blondynek, przybyłych na spotkanie, ale też i tych dam o srebrnej już fryzurze. Wykazał się przy tym i chłopięcym wdziękiem, i znakomitym głosem, na dźwięk którego publiczność oniemiała.
Spotkanie trwało dwie godziny z okładem, a przecież na uczestników czekały jeszcze w Sali Zegarowej wykwintne nalewki przyniesione przez poetkę oraz słodycze i kawa ufundowane przez wydawcę. Sama autorka nie zdążyła nacieszyć się nimi, gdyż długo jeszcze podpisywała książki, przyjmowała gratulacje i rozdawała podziękowania.

Dla obowiązku przypominamy, że wydawcą książki “Szacun, panie Jurandot” jest Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA. Publikacja jest formą uhonorowania Haliny Bohuty-Stąpel za zwycięstwo w ubiegłorocznej edycji Konkursu na Tekst Literacki o Tematyce Zielonogórskiej.