Wieża asymetryczna umieszczona w bocznej klatce schodowej naszego muzeum, stała się punktem wyjścia do rozważań o twórczości Kajetana Sosnowskiego (1913-1987) – artysty, którego wystawa  jest aktualnie prezentowana w przestrzeniach Galerii Nowy Wiek. Prowadzący spotkanie Leszek Kania przypomniał, jakie okoliczności sprawiły, że obiekt znalazł się w tym właśnie miejscu, dokonał także interpretacji dzieła odnosząc się fascynacji twórcy naukami biologicznymi.

Kolejnym etapem środowego Studium Wiedzy o Sztuce i Historii było przejście do sal, gdzie zgromadzone zostały prace artysty. Tam prelegent przedstawił sylwetkę twórcy, jego pierwsze próby artystyczne, ale także opowiedział o różnorodnych talentach K. Sosnowskiego, predestynujących go do znacznych osiągnięć nie tylko na polu sztuki.  Następnie szczegółowo zostały omówione poszczególne fazy twórczości – począwszy od obrazów traktujących kolor bardzo płasko, przez prace będące poszukiwaniem przestrzeni przy użyciu barwy, aż po obiekty działające samą formą, gdzie kolor stał się elementem wtórnym. Zainteresowanie wzbudziły opowieści o próbach artysty w zakresie posługiwania się specyficznymi odczynnikami chemicznymi, sprawiającymi zmianę barw na obrazach w zależności od wilgotności pomieszczenia. Niestety prac nie udało się pokazać na wystawie i nie można było zaprezentować naocznie tych dokonań.

Twórczość Kajetana Sosnowskiego z roku na rok jest coraz bardziej doceniana, oznaką tego są wysokie notowania rankingowe jego prac. Zielonogórskie muzeum, mające w swojej kolekcji blisko 15 prac artysty, jest bodaj jedyną instytucją mogącą pochwalić się tak bogatym zbiorem.