Od 3 kwietnia br.  w Muzeum Ziemi Lubuskiej można oglądać wystawę “W blasku secesyjnego szkła”. Na ekspozycji prezentowane są cenne szklane wyroby z  przełomu XIX i XX wieku  pochodzące ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Są to szkła śląskie wytwarzane w hucie Josephine w Szklarskiej Porębie oraz z firmy hr. Harracha z Harrachova. Spośród nich wyróżniają się tzw. Jodhpury, szkła malowane transparentną emalią, naśladujące naczynia z prowincji indyjskich Bidhri i Jodhpur.

Wystawa zaaranżowana została w Sali Zegarowej MZL. Jest to zabieg nieprzypadkowy, gdyż w tym właśnie miejscu znajduje wiele obiektów sztuki secesyjnej będących w zasobie zielonogórskiego muzeum. Tu także  zwiedzający mogą podziwiać inne dzieła sztuki , których materiałem jest szkło: jak choćby “Panorama Zielonej Góry” autorstwa Marii Powalisz-Bardońskiej czy witrażowe osłony na oknach tejże samej artystki.

Podczas wernisażu, kurator wydarzenia – dr Longin Dzieżyc omawiając założenia secesji, podkreślił jej znaczenie dla rozwoju sztuki użytkowej. Przypomniał także wcześniejsze wystawy sztuki secesyjnej prezentowane w Muzeum.