3 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy “W blasku secesyjnego szkła”. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Secesja to krótkotrwały, ale gwałtownie rozwijający się styl, znamionujący początek dwudziestego stulecia. Jako ważny element modernistycznych przemian objął swoim oddziaływaniem wszystkie dziedziny sztuki. Szczególną jednak rolę odegrał w tworzeniu przedmiotów użytkowych, m.in. w meblarstwie, ceramice, witrażownictwie, metaloplastyce czy jubilerstwie. Ten nowatorski styl wywarł także ogromny wpływ na sposób wytwarzania wyrobów ze szkła, zarówno w odniesieniu do ich formy, motywów zdobniczych, jak i przemian technologicznych dotyczących procesu produkcji.

Prezentacja secesyjnych zabytków jest próbą spojrzenia na bogate i interesujące dzieje szkła z szerszej perspektywy zbiorów zielonogórskiego Muzeum. Na stałych ekspozycjach pokazujemy bowiem bogaty zespół ilustrujący wielowiekowe tradycje konsumpcji wina oraz współczesne prace czołowego polskiego projektanta szkła profesora Zbigniewa Horbowego. Kolejny wyjątkowy świat szklanej materii w naszym Muzeum to galeria witraży Marii Powalisz-Bardońskiej. Na ich tle prezentujemy kolekcję secesyjnego szkła ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Wystawa przybliża sztukę Art Nouveau, nie tylko efektowną, ale po okresie niełaski, lubianą i cenioną. Szczególne znaczenie ma także fakt, że eksponaty, z których znaczna część jest związana z kulturą śląską, umożliwiają poznanie ważnego elementu regionalnej tradycji, jaką już od średniowiecza była produkcja szkła. Na wystawie znalazły się m.in. wyroby huty hr. Harracha z Harrachova czy Josephinenhutte, założonej w 1842 roku w Szklarskiej Porębie. Prezentujemy blisko 40 różnorodnych obiektów z wazonami, dzbanami, dzbankami, paterami, misami czy kieliszkami. Przy ich tworzeniu korzystano z różnorodnych metod formowania, obróbki, zdobienia i technik łączenia szkła z innymi materiałami, co sprawia, że te przedmioty po blisko stu latach nadal poruszają i wywołują żywe emocje. Oglądając je trzeba pamiętać, że secesyjni twórcy przenosząc nas w świat nacechowany elegancją i urodą współtworzyli nową jakość w procesie projektowania. A ich dokonania wpłynęły na współczesne kanony sztuki użytkowej.

Termin wystawy:
3 – 28 kwietnia 2019

Kurator wystawy:
dr Longin Dzieżyc

Longin Dzieżyc