17 kwietnia, br. (środa) o godz. 17.00 zapraszamy na premierę książki dr. Grzegorza Biszczanika “Nieznane twarze Zielonej Góry”. Moderatorką spotkania będzie dr Izabela Korniluk. Wydarzenie poprzedzone zostanie otwarciem wystawy fotografii wykonanych przez Władysława Czulaka na użytek tejże publikacji.

Książka dr. Grzegorza Biszczanika jest swoistym spacerem po naszym mieście, opisującym dzieje 65 kamienic powstałych pod koniec XIX i na początku XX wieku. Autor namawia czytelników, aby przechadzając się po Zielonej Górze podnieśli wzrok i przyjrzeli się fasadom mijanych budynków, gdyż dzieje się na nich sporo. Widoczne motywy nie są tylko zwykłą ozdobą czy dekoracją. Często odnoszą się pierwszych właścicieli, określają ich zawody, pochodzenie nazwiska, czy wręcz przeznaczenie budynków. Nawiązują także do miejskich tradycji: winiarskich, sukienniczych, kupieckich oraz górniczych. Te ostatnie nie są przypadkowe, gdyż jeszcze na początku XX wieku wydobywano tu węgiel brunatny. Szczególną uwagę zielonogórskiego regionalisty przykuły twarze pojawiające na wielu domach i to one właśnie bywają kluczem do opowieści o ciekawych zielonogórzanach.

W publikacji znajdują się zdjęcia obrazujące dzisiejszy wygląd wybranych domów oraz archiwalia: fotografie, pocztówki i rysunki projektowe. Zabieg ten pozwala dostrzec zmiany, jakie się dokonały przez lata. W niektórych przypadkach troskę budzi poważny stopień destrukcji, w innych zachwyca pieczołowitość z jaką zostały przywrócone do dawnej świetności.

Ważnym uzupełnieniem materiału jest spis nazw ulic w języku polskim i ich odniesień niemieckich funkcjonujących w czasach, gdy Grünberg nie był miastem polskim. Dodatkowo tekst właściwy poprzedzony został minisłowniczekiem terminów architektonicznych, ułatwiającym zrozumienie nieczęsto używanych pojęć. Publikacja zawiera także tłumaczenie na język angielski.

Książkę, której wydawcą jest Stowarzyszenie Forum Art,  wyróżnia staranna oprawa graficzna (Igor Myszkiewicz) i dbałość redakcyjna (Aleksandra Mrówka Łobodzińska).

Zapraszamy – wstęp wolny