24.04.2019 (środa) o godz. 17.30 zapraszamy  na kolejne spotkanie z cyklu  Z pamiętnika podróżnika. Tym razem naszym gościem będzie Wiesław Hładkiewicz, który podzieli się wrażeniami z podróży po Senegalu, Gambii i Gwinei-Bissau.

Trzy sąsiadujące ze sobą kraje Afryki Zachodniej łączy wyjątkowa natura, z jej licznymi zachwycającymi parkami narodowymi. Kraje te łączy też dramatyczna historia. To z tego skrawka świata, nazywanego Bramą Afryki, wyruszały do Ameryki pierwsze transporty niewolników. Pod wieloma względami państwa te różnią się jednak od siebie, co wynika z faktu, iż kolonialna przeszłość każdego z nich związana była z innym krajem: Senegalu – z Francją, Gambii – z Wielką Brytanią, a Gwinei-Bissau – z Portugalią. Dzisiaj Senegal uważany jest za najbardziej stabilne państwo Afryki, Gwinea-Bissau należy do najuboższych tamtejszych krajów, a Gambia – najmniejszy kraj na kontynencie – znana jest z bardzo niskiego wskaźnika przestępczości. Podczas odbytej w 2018 roku podróży prof. Wiesław Hładkiewicz miał okazję zwiedzić kilka parków narodowych, zapoznać się z systemem szkolnictwa i podpatrzyć codzienne życie mieszkańców tych krajów.

……………..

Prof. dr hab. Wiesław Hładkiewicz – pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Autor wielu prac z zakresu historii regionalnej oraz historii Polaków w Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Główne zainteresowania to podróże i książki.

Zapraszamy, wstęp wolny.