Wystawa ukazująca piwnice winiarskie Zielonej Góry budziła ogromne zainteresowanie na długo przed jej otwarciem. Na wernisażu pojawiło się wielu mieszkańców miasta zaciekawionych, jakie tajemnice kryją się pod powierzchnią trzynastu budynków mijanych, czy to podczas drogi do pracy czy w trakcie spacerów. Tym bardziej, że dostęp do wielu z nich jest dziś utrudniony, a niekiedy wręcz niemożliwy. Bezpośrednią inspiracją wystawy – jak przypomniał podczas wernisażu, jej kurator  dr Arkadiusz Cincio  – były: publikacja Mirosława Kuleby “Topografia winiarska Zielonej Góry” oraz spacery winiarskie realizowane w ostatnich latach z inicjatywy red. Szymona Płócienniak z “Gazety Wyborczej” oraz Przemysława Karwowskiego prezesa Fundacji Gloria Monte Verde.

W wydzielonej przestrzeni Muzeum Wina zawisło 7 plansz, na których przedstawionych zostało  trzynaście piwnic funkcjonujących w różnych częściach miasta. Aby unaocznić zwiedzającym usytuowanie obiektów przygotowana została także tablica z mapą, na której zaznaczone zostały budynki i naniesione zostały ich zdjęcia.

Dopełnieniem ekspozycji jest ciekawy folder będący równocześnie znakomitym przewodnikiem dla wszystkich, którzy zechcą przejść się śladami dawnej świetności miasta. Zalazły  się w nim zdjęcia i opisy wszystkich prezentowanych piwnic. Niektóre  nich dziś funkcjonują dziś znakomicie jak choćby  kryjąca się w podziemiach ratusza “Winiarnia Bachus”,  winiarenka w Domku Gremplera (Palmiarnia)  czy część Zajazdu Pocztowego przy ul. Jedności. Są jednak i takie, z których dawnej funkcji nic nie pozostało (Lubuska Wytwórnia Win, Wytwórnia Raetcha). Kilka piwnic znajduje się w całkiem dobrej kondycji, jednak ich właściciele nie mają odpowiednich środków, by obiekty te stały się atrakcją turystyczną.

Podczas wernisażu goście częstowani byli winem z Winnicy Cantina Karoliny i Mariusza Pacholaków. Poczęstunek był także zapowiedzią tego, co nas czeka podczas kolejnej wystawy z cyklu “Winnice lubuskie wczoraj i dziś”, której premiera odbędzie się podczas Winobrania 2019.

 

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra