Winobranie to czas, kiedy na terenie miasta odbywa się szeregi imprez uświetniających Dni Zielonej Góry, w tym czasie deptak tętni życiem od wczesnych godzin przedpołudniowych aż do zmroku. Ta obfitość powoduje, że konkurencja między poszczególnymi wydarzeniami jest bardzo duża.  Tym bardziej więc ucieszyła organizatorów wystawy „Dawne zielonogórskie atelier fotograficzne (1858-1945)” obecność bardzo dużej liczby gości podczas wczorajszego wernisażu.

Na otwarciu wystawy pojawili się miłośnicy dawnej fotografii, czołowi regionaliści naszego miasta, kadra naukowa Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz mieszkańcy Winnego Grodu. Wszyscy ciekawi zdjęć i tego, jak wyglądali ludzie, mieszkający tu w ostatnim stuleciu przed zakończeniem II wojny światowej. Odsłona tego zaczarowanego świata była możliwa dzięki dr. Bartłomiejowi Gruszce, który pokazał niemal połowę swojej kolekcji w muzealnej galerii.  Nie tylko wyciągnął, wyszukiwane i skupowane mozolnie przez lata, sepiowe portrety zielonogórzan, ale również chętnie dzielił się informacjami o miejscach, w których powstały.  Odpowiadał też na liczne pytania dotyczące bohaterów zdjęć. Patrząc na emocje, jakie towarzyszyły tym opowieściom można było odnieść wrażenie, że mówi o bliskich: najbliższej rodzinie czy przyjaciołach.

Współkuratorką wystawy jest dr Alina Polak-Woźniak, która zadbała o kształt ekspozycji. Ubogaconej o stare aparaty fotograficzne, ale i również o plansze przedstawiające dzieje poszczególnych zakładów fotograficznych. Co ciekawe, wybrane zdjęcia zostały powiększone, do rozmiarów, które półtora wieku temu były zupełnie niemożliwe do zrealizowania.  Dzięki temu zabiegowi można lepiej przyjrzeć się szczegółom ubioru, uczesania i detali im towarzyszących. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest feceboard wykonany na podstawie archiwalnego zdjęcia z czasów określanych mianem belle époque.

Wystawa potrwa do końca listopada, z przerwą w październiku, kiedy to zielonogórskie Muzeum będzie kontynuować prace remontowe, uniemożliwiające wejście do budynku.