13.09.2019 o godz. 17.00 zapraszamy na otwarcie* wystawy “Winnica Cantina Karoliny i Mariusza Pacholaków”. Ekspozycja przygotowana została w ramach cyklu “Winnice lubuskie wczoraj i dziś”.

Winnica Cantina istnieje od 2006 roku. Jest położona we wsi Mozów, 2 km na wschód od Sulechowa. Obecnie powierzchnia uprawy wynosi 3,30 ha, a dominującymi odmianami są: Sauvignon Blanc, Riesling, Piont Grigio, Hibernal, Regent, Dornfelder oraz Rondo. Ciekawą atrakcją, wyróżniającą winnicę w regionie, stanowi kapliczka ze św. Urbanem I – patronem winnic, rolników i dobrego urodzaju, witająca enoturystów przekraczających bramę winnicy. Przy figurze świętego znajduje się także zabytkowa dębowa beczka o pojemności 3510 litrów, wyprodukowana na przełomie XIX i XX wieku. Beczka pochodzi z dawnej wytwórni winiaków Heinricha Raetscha.

Właściciele winnicy z zawodu są nauczycielami; Karolina uczy biologii w liceum, Mariusz – jest doktorem nauk społecznych. Obecnie pracuje jako nauczyciel/wychowawca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sulechowie. Prowadzący winnicę są zrzeszeni w stowarzyszeniach winiarskich, a Cantina jest także jednym z podmiotów Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu.

Na wystawię będzie można się zapoznać m.in. z: historią wsi Mozów, odmianami winorośli uprawianymi na winnicy i ofertą enoturystyczną Cantiny.

*Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie wizerunku osób w nim uczestniczących w materiałach zdjęciowych, filmowych, publikacjach promocyjnych realizowanych przez Organizatora.

 

Kurator wystawy:
dr Arkadiusz  Cincio

Termin wystawy:
13.09.2019 – 24.10.2019

Wystawa jest współfinansowana ze środków Zarządu Województwa Lubuskiego.