“Lubuskie zamki i pałace” to tytuł najnowszej książki, która wydana została przez Stowarzyszenie Forum Art. Autorami tej interesującej  publikacji są Adam Sowa (fotografie) oraz Aleksandra Mrówka Łobodzińska (tekst). Jej celem  było przybliżenie losów zabytków, które znalazły się poza mapą powszechnej pamięci. Obiektów, które  po zmianie granicy lub epoki znalazły się na uboczu, zostały jak mówią autorzy “…w sensie dosłownym i symbolicznym, utracone w tłumaczeniu z dnia wczorajszego na dzień dzisiejszy”

Premiera książki  miała miejsce w zielonogórskim muzeum i była połączona z otwarciem wystawy prac fotograficznych przygotowanych na jej potrzeby. Goście przybyli na spotkanie już na wejściu do galerii zetknęli się w dużymi powiększeniami zdjęć pałaców, zamków i dworów uchwyconych w sposób nieoczywisty. Adam Sowa ma bowiem szczególnie czułe oko na kontrasty. W jego fotografiach nawet  destrukty są piękne. Nie tą urodą zdjęć turystycznych, lecz surowością, szlachetnością i umiejętnością chwytania szczegółu. Niekiedy też wywołują na twarzy uśmiech, jak w przypadku absurdalnego gipsowego (a może gumowego) “łabądka” umieszczonego przed wejściem do pałacu w Przełazach. Ogólnie jednak obrazy te są smutnym świadectwem przemijania. Pokazują “majestatyczne niegdyś symbole władzy, pozycji społecznej, bogactwa”, które dziś  stały się stodołami, magazynami, czy wręcz ponurymi pustostanami.

Idea książki narodziła się w głowie Aleksandry Mrówki Łobodzińskiej, która początkowo chciała przedstawić w niej wszystkie zabytki znajdujące się na Ziemi Lubuskiej. Jednak ogrom materiału, z jakim się zetknęła zweryfikował bardzo szybko jej marzenie. Koniec końców kilkadziesiąt opisów ilustrowanych zdjęciami Adama Sowy pojawiło się na kartach publikacji. Na wybór tych, a nie innych obiektów wpłynęły historie, jakie za nimi szły. Legendy, podania miejscowe, a przede wszystkim stan budynków. Jak mówiła podczas spotkania autorka – chodziło mi o to, by je opisać, zanim zniszczeją jeszcze bardziej, zanim przestaną istnieć… Chodziło o to, by je zatrzymać w pamięci.