W piątkowe popołudnie, 17 stycznia br. miało miejsce pierwsze w tym roku muzealne wydarzenie związane z prezentacją sztuki najnowszej. Autorami wystawy “Przejście II” są artyści, których twórczość przeplata się z pracą dydaktyczną na uczelniach plastycznych. Paulina Komorowska-Birger związana jest od 1992 roku z Wydziałem Artystycznym UZ, z kolei Adam Romaniuk od ponad czterech dekad wprowadza w świat sztuki studentów krakowskiej ASP.

Oboje  artyści, choć posługują się różnymi dyscyplinami (tworzywem prac P. Komorowskiej-Birger jest szkło poddane technice formowania na gorąco, natomiast prof. A. Romaniuk jest grafikiem, korzystającym obecnie z technologi cyfrowych), stworzyli wystawę, która pokazała jak podobne są ich poszukiwania twórcze. Pace zaprezentowane w Muzeum Ziemi Lubuskiej wzajemnie się dopełniają, stając się swoistą opowieścią o przejściu między światem realnym a metafizycznym. Są też próbą poszukiwania, czy może już pokazania obecności “niewiadomego”.

W finisażu, który z uwagi na remont w holu muzeum rozpoczynał się w Galerii Nowy Wiek, wzięło udział bardzo wielu gości. Większość z nich z zachwytem reagowała widząc tę niezwykłą korespondencję miedzy płaską grafiką a przestrzennymi obiektami z kruchego szkła. Zestawione ze sobą obrastały dodatkowym kontekstem, bez którego ich samodzielna egzystencja byłaby może uboższa.

Wystawa prezentowana będzie do 2 lutego 2020 r.