Tegoroczne Muzeoferie w zielonogórskim muzeum upłyną pod znakiem zabawek. A to za sprawą czynnej obecnie wystawy pt. Święty Mikołaj – wszystkim radość ze zbiorów Miejskiego Muzeum Zabawek w Karpaczu, na której zaprezentowano kilkadziesiąt różnego typu starych zabawek jakimi bawiły się dzieci pięćdziesiąt a nawet sto lat temu. Są tutaj m.in. lalki w eleganckich ubrankach, drewniane figurki lalek pochodzące z różnych stron świata, wózek, łóżeczko, małe mebelki, pluszowy miś, klocki, gry planszowe, konie na biegunach, a także kolejki z wagonikami i samochody. Mimo upływu czasu większość z nich choć w bardziej nowoczesnym wydaniu znanych jest także dzieciom współczesnym.

Obecnie nie można tej wystawy zobaczyć na „żywo”. Zapraszamy więc do jej wirtualnego zwiedzenia podczas muzealnych warsztatów. Mamy nadzieję, że z zaciekawieniem obejrzą ją nie tylko dzieci ale także dorośli, dla których być może stanie się ona okazją do wspomnień z lat dzieciństwa.

Zapraszamy dzieci na warsztaty tworzenia zabawek pt. To co dzieci lubią najbardziej. Moja zabawka (miś, kolejka, szmacianka)

Spotkania będą złożone z dwóch części. W pierwszej z nich, teoretycznej – na facebookowym profilu Edukacja w muzeum – zaprezentujemy wystawę zabawek i przedstawimy najważniejsze zagadnienia związane z ich historią.  Z kolei w części praktycznej będziemy zachęcali do własnoręcznego wykonania zabawki, umieszczając szablony oraz instrukcje do ich wykonania. Uczestnicy warsztatów stworzą m.in. kartonowe ciuchcie z wagonikami lub lalki „motanki”. Mogą również wykonać inne zabawki według własnego projektu z pozornie bezużytecznych przedmiotów i materiałów znajdujących się w domu. Uruchomcie swoją wyobraźnię. Zajęcia mogą być wspaniałą okazją i zachętą do kreatywnego spędzenia wolnego czasu. Mamy nadzieję, że zainspirują także rodziców do wspólnego z dziećmi tworzenia zabawek.

Śledźcie z uwagą nasze wpisy na Facebooku. W pierwszym tygodniu ferii 5 stycznia (wtorek) zamieścimy szablon oraz instrukcję jak samodzielnie wykonać lokomotywę z wagonikami, a 7 stycznia (czwartek) dowiecie się jak wykonać lalkę „motankę”. W drugim tygodniu pojawi się filmik z instrukcją, jak wykonać samodzielnie misia.

Warsztaty nr 1

Warsztaty nr 2

Warsztaty  nr 3

Warsztaty 4

Udanej zabawy. Czekamy na zdjęcia Waszych prac w komentarzach!