MUZEOFERIE 2021
Model kolejki to zabawka, która od ponad 100 lat cieszy się niezwykłą popularnością wśród dorosłych i dzieci. Zabawa w budowę własnego składu kolejowego rozwija kreatywność, ćwiczy wyobraźnię przestrzenną oraz zmysł techniczny. Wielu dorosłych mężczyzn do dziś z sentymentem wspomina swoją pierwszą kolejkę, wymarzoną, otrzymaną w prezencie od rodziców.. Lokomotywy nakręcane kluczykiem, sunące z gracją po torach wzbudzają zachwyt i dostarczają mnóstwo radości.
Historia kolejek przeznaczonych do zabawy zaczyna się w II poł. XIX wieku. Ich popularność była ściśle związana z postępem technicznym i rewolucją przemysłową. Pierwsze modele lokomotyw i wagonów były wykonane z drewna i metalu, które ciągnięto na sznurku. Dopiero bracia Märklin w 1891r. na targach w Lipsku po raz pierwszy zaprezentowali mechaniczny pociąg z systemem szyn w kształcie ósemki. Dziesięć lat później, w 1901 r. Joshua Lionel wyprodukował pierwszy pociąg elektryczny, który miał służyć jako atrakcyjny eksponat na witrynach sklepowych i przyciągać uwagę klientów. Jego wynalazek spełnił swoją rolę znakomicie, bowiem od tamtej pory kolejka elektryczna stała się jedną z zabawek najczęściej pożądanych przez dzieci. Popyt na kolejki przyczynił się do rozwoju przedsiębiorstw takich jak: American Flyer, Ives, Marx, Märklin i LGB, specjalizujących się w produkcji kolejek z własnym napędem, poruszających się po szynach. Producenci kładli nacisk na dokładność i precyzję w odwzorowaniu nawet najdrobniejszych detali obiektów – lokomotyw, wagonów, cystern. Po II wojnie światowej, jednym z wiodących producentów modelarstwa kolejowego była firma PIKO, oferująca pełen zestaw małej lokomotywy, wagonów i blaszanych szyn.
Wiele z tych przedwojennych i powojennych kolejek dziś możemy podziwiać jedynie w muzealnych gablotach.
Dziś chcemy Was zaprosić na szczególną zabawę i wyprawę do świata modelarstwa kolejowego. Stworzyliśmy dla Was szablon lokomotywy i wagonu, dzięki którym możecie się poczuć jak najprawdziwsi inżynierowie w fabryce wagonów i maszyn. Zapraszamy Was do kreatywnej zabawy.
Rysuj, wycinaj, sklejaj i zbuduj własny, niepowtarzalny skład – podpowiedź znajdziesz na filmiku w kolejnym poście.
Filmik instruktażowy
Rysunki instruktażowe