Tegoroczne Muzeoferie zainspirowane zostały udostępnioną w grudniu 2020 r.,ekspozycją zabawek pt. “Święty Mikołaj – wszystkim radość”. Odnosząc się do zaprezentowanych na wystawie eksponatów, Dział Oświatowy przygotował dla najmłodszych cztery zestawy zajęć składających się z dwóch części.  Moduł teoretyczny przybliżał historię najbardziej popularnych zabawek. Każde spotkanie zawierało również część warsztatową, na którą przygotowane zostały szablony  wybranych zabawek oraz film instruujący, jak dane  zadanie wykonać.
Spotkanie 3. poświęcone zostało misiom, który jest jedną z najbardziej znanych i kochanych zabawek wszystkich dzieci już od przeszło 100 lat. Mały miś potrafi niezmiennie zaskarbić sobie nasze serca i mimo upływu lat nie traci na popularności! Taką mięciutką i miłą zabawkę, możemy wykonać np. przy użyciu pomponów, gdyż pierwsze misie firmy Steiff powstawały właśnie m.in. z wełny, moheru i pluszu. Poniżej film, który pokazuje jak wykonać to zadanie.

https://fb.watch/3gUUgykOzK/ (muzyka: Good Morning! – Reed Mathis;  Free Music Audio Library Youtube)

Czuły powiernik dziecięcych serc. Zna wiele sekretów. Jego miękkie ucho usłyszało niejedną zaskakującą opowieść. Czasami zostaje przyjacielem na długie dekady, jako pamiątka rodzinna, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Darowany na szczęście lub jako prezent od serca.

Proszę Państwa, oto miś. Jedna z najpopularniejszych zabawek na całym świecie. Liczy sobie ponad 100 lat i od 2002 roku cyklicznie celebruje swoje święto 25 listopada. Historia misia bierze swój początek w I dekadzie XX wieku, i rozwija niemal równolegle w USA oraz Europie. Wynalezienie pluszowego misia Teddy-bear przypisywane jest Morrisowi Michtomowi, rosyjskiemu imigrantowi, właścicielowi sklepu ze słodyczami w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn. Nazwa zabawki związana jest z pewną historią, która miała miejsce w 1902r. podczas polowania w stanie Missisipi z udziałem prezydenta Teodora Teddy Roosvelta. Myśliwi zaniepokojeni jego brakiem powodzenia w polowaniu podprowadzili mu młodego niedźwiedzia i przywiązali do drzewa, aby go zastrzelił. Wzburzony Roosvelt odmówił oddania strzału do uwięzionego misia, gdyż uznał takie zachowanie za niegodne myśliwego. Niecodzienna opowieść zainspirowała Clifforda K. Berrymana do stworzenia rysunkowej satyry politycznej, opublikowanej 16.11.1902r. na łamach The Washington Post. Gdy

Morris Michtom i jego żona Rose zobaczyli ten rysunek, postanowili stworzyć autorską wersję misia jako maskotki. Nazwali go na cześć prezydenta Teddy-bear. Po uzyskaniu oficjalnej zgody na posługiwanie się imieniem prezydenta, Michtom umieścił misia w witrynie sklepowej. Po dwóch latach pluszowy miś stał się jedną z najpopularniejszych zabawek w USA. Roosvelt nie przewidywał, że nazwanie zabawki jego imieniem może przynieść korzyści wizerunkowe. Z tego powodu wybrał Teddy’ego na maskotkę swojej kampanii i wygrał ponownie wybory. Popyt na Teddybear był tak wysoki, iż w 1907r. Michtom otworzył firmę Ideal Novelty and Toy Company.
W tym samym czasie, w niemieckim miasteczku Giengen kształtowała się alternatywna historia pluszowego misia. Założona tam w latach 80-tych XIX w. przez niepełnosprawną krawcową Margarettę Steiff manufaktura zaczęła samodzielnie wytwarzać pluszowe maskotki na skalę masową. Krawcowa, która od dzieciństwa chorowała na polio specjalizowała się w tworzeniu szablonów zabawek.

Wynalezienie misia przypisywane jest Margarette oraz jej bratankowi Richardowi, który dołączył do firmy w 1897r. W 1902 roku zaprojektował on prototyp pluszaka wzorowany na szkicu prawdziwego niedźwiedzia, którego podpatrzył w ZOO. Przytulanka o nazwie Bear 55 PB została przedstawiona publiczności w 1903r. podczas targów zabawek w Lipsku. Szczególnie zainteresowali się nią Amerykanie, którzy zamówili aż 3 tys. sztuk zabawek. Bear 55 PB zdobył uznanie w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstały jego liczne kopie tworzone przez firmy zabawkarskie

W 1907r. firma Steiff stworzyła prawie 100 tysięcy pluszowych misiów. Firma istnieje do dziś, nadal produkuje pluszowe misie w tysiącach egzemplarzy, a najstarsze wytworzone przez nią modele są obecnie wysoko cenione przez kolekcjonerów na całym świecie. Pomimo upływu lat, manufakturze przyświeca to samo, głoszone przez Margarette motto: Tylko to, co najlepsze jest wystarczająco dobre dla dzieci. Początkowo misie Steiff były wykonywane z wełny, moheru, pluszu, filcu a wypełnienie stanowiły wióry drzewne. Ich oczka były drewniane lub szklane. Zachowanym do dziś znakiem towarowym – certyfikatem autentyczności – jest kolczyk z zawieszką, który, umieszczany w uchu misia, od 1904r. pozwala go odróżnić od innych maskotek. Szczególnym uczuciem obdarował misie Steiff znany projektant mody – Ralph Lauren, który stworzył dla uroczych pluszaków miniaturową kolekcję flanelowych spodni, kaszmirowych swetrów oraz koszul.
Ciekawa historia misia pokazuje jak ważną częścią popkultury oraz ludzkich serc jest ten mały, niepozorny towarzysz. W ciągu 100 lat zyskał rozgłos nie tylko jako przyjaciel dzieci, ale również maskotka zespołu sportowego, towarzysz broni żołnierzy na froncie. Z biegiem dekad narodziło się wiele misiów znanych nam z książek, filmów i seriali animowanych. Któż nie zna Kubusia Puchatka, Paddingtona, Coralgola, Uszatka czy sympatycznej rodzinki Gumisiów? Miś zdecydowanie zajmuje najwyższe podium. To obok lalki i klocków niekwestionowany król dziecięcych zabawek.
fot.1. T. Roosvelt z misiem
fot.2. rys. satyryczny – polowanie T. Roosevelta
fot.3. Margarette Steiff z misiem
fot.4. miś Edwin z czasów I wojny światowej
fot.5. miś z czasów I wojny światowej
Muzyka: Good Morning! – Reed Mathis
Free Music Audio Library Youtube